Reforma Kurii Rzymskiej spowoduje także wyznaczenie na nowo stosunków między Watykanem a Kościołami lokalnymi. Jest o tym przekonany arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwrócił uwagę, że powołując kardynalską grupę doradczą, złożoną z przedstawicieli pięciu kontynentów, papież Franciszek pragnie związać ze sobą Kościół powszechny.
Krok ten jest „pozytywnym sygnałem” dla nowego spojrzenia także na stosunki między Kurią Rzymską a Kościołami lokalnymi, stwierdził kard. Marx. Jest on jednym z 8 kardynałów, powołanych 13 kwietnia przez Ojca Świętego do opracowania propozycji reformy Kurii. Pierwsze spotkanie grupy zaplanowano na 1-3 października br.
Wesprzyj nas już teraz!
Purpurat jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skupiającej krajowe konferencje biskupie państw członkowskich Unii Europejskiej. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że jeszcze nie wiadomo, czy przed pierwszym spotkaniem „ósemki” „jeszcze coś się wydarzy”. – W każdym razie projekt należy chyba jeszcze bardziej sprecyzować – dodał metropolita.
Kardynał Marx zasłynął już jako krytyk „dworskich stosunków” w Watykanie. – Następca św. Piotra nie może być monarchą. W moim przekonaniu jest to sprzeczne z urzędem papieskim – powiedział wówczas. Jak zauważają komentatorzy, opracowane propozycje mogą się sprowadzać do dalszej decentralizacji i poszerzenia autonomii Kościołów lokalnych.
KAI
mat