13 lutego 2024

Kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II. Kogo jeszcze ministerstwo edukacji usunie z listy lektur?

(fot. ElCet, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Ministerstwo edukacji rozpoczęło wstępny etap konsultacji hucznie zapowiadanego „odchudzenia” podstawy programowej. Propozycje zmian zamieszczono na stronie resortu. W ramach reformy, nową twarz ma zyskać lista lektur. Wśród usuniętych pozycji znajdują się chociażby prace niepoprawnych politycznie autorów i wybitnych literatów, odzyskane dla polskiej kultury po czasach cenzury komunistycznej. Ministerstwo chce również na dobre pożegnać się z dziełami Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.  

Propozycje zmian resort Barbary Nowackiej przedstawił w poniedziałek 12 lutego, rozpoczynając etap „prekonsultacji” długo zapowiadanego projektu ustawy.

„Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych”, czytamy w komunikacie MEN.

Wesprzyj nas już teraz!

Choć na podstawie dokumentów resortu nie sposób mówić o znaczącym przemodelowaniu spisu lektur, to zmiany wydają się symptomatyczne. Przyjrzymy się konkretom.

Z wykazu obowiązkowych do poznania krótszych utworów dla klas IV- VI znikną dwie przypowieści Ewangeliczne. Dotychczas uczniowie omawiali podczas zajęć te „O Siewcy”, „O Pannach Roztropnych”, „O Talentach” i „O Miłosiernym Samarytaninie”  – ministerstwo proponuje rezygnację z przedstawienia uczniom pierwszych dwóch.

Uczniowie klas od czwartej do szóstej nie będą już musieli zapoznawać się z wierszami Władysława Bełzy, autora słynnego „Katechizmu Dziecka Polskiego”. Zamiast całości „W Pustyni i w Puszczy” Henryka Sienkiewicza, obowiązywać ma jedynie znajomość fragmentów tego klasyka.

Z lektur przewidzianych dla wyższych roczników zniknąć ma więcej treści. Uczniowie nie będą zapoznawać się z „Redutą Ordona” Adama Mickiewicza. Klasy VI i VIII nie będą również czytać całego „Pana Tadeusza”, a jedynie fragmenty epopei narodowej. Wyższe roczniki podstawówki mają również odłożyć na półki prace Jarosława Marka Rymkiewicza. W końcu pisarz ten pozostawał zaangażowany polityczne i nie należał do sympatyków obecnego obozu władzy.

Z proponowanych lektur uzupełniających dla podstawówek znikną „Toposy i Lupus” Zofii Kossak- Szczuckiej. Natomiast „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, otrzyma status dzieła nieobowiązkowego. 

Resort proponuje usunięcie części książek również z kanonów licealnych. Z pozycji przewidzianych dla kursu podstawowego języka polskiego zniknie fragment „Legendy o św. Aleksym”, „Kronika Polska” Galla Anonima, poezja religijna i sielanki Franciszka Karpińskiego, fragmenty „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska. Ministerstwo chce wykluczyć także ze zbioru obowiązkowych pozycji „Drogę Donikąd” antykomunistycznego pisarza Józefa Mackiewicza. We fragmentach, a nie w pełnej objętości, omawiany będzie „Inny świat” Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.

Na „rozszerzenie” przeniesione zostanie omówienie „Nie- Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego, fragmentów „Odysei”, a także „Boskiej Komedii” Dantego, czy „Traktatu Moralnego” Jarosława Marka Rymkiewicza. Na dobre zaś z kanonu znikną dawniej omawiane przez kandydatów do matury rozszerzonej „Chmury” Arystofanesa i fragmenty „Eneidy” Wergiliusza. Nie znajdzie się również miejsca na omówienie fragmentów klasyki myśli chrześcijańskiej. Uczniowie nie będą musieli czytać nawet wyimków z „Wyznań” Św. Augustyna, ani „Summy Teologicznej” Św. Tomasza z Akwinu.

Wyraźne motywacje światopoglądowe dostrzegamy również w proponowanym kształcie listy lektur uzupełniających dla licealistów. Mają z niej zniknąć „Błogosławiona Wina” Zofii Kossak- Szczuckiej, „Zapiski Więzienne” Stefana Wyszyńskiego, czy „Przekroczyć próg nadziei” oraz „Fides et ratio” Jana Pawła II.

Ze zbioru zalecanych dodatkowych pozycji prymasa polski i byłego papieża ministerstwo chce zresztą wykluczyć na dobre. Z listy rekomendowanych książek skreślone mają zostać „Tryptyk rzymski” oraz fragmenty „Pamięci i tożsamości” Karola Wojtyły, jak również książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec Wolnych Ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”.

Źródło: men.gov.pl

FA

NOWACKA ZAKAZUJE ZADAŃ DOMOWYCH! „SKUTKI BĘDĄ OPŁAKANE!”

KURATOR BARBARA NOWAK: „TRZEBA ZATRZYMAĆ MINISTER NOWACKĄ!”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram