27 marca 2017

Kardynał Burke o „formalnej korekcie” Amoris Laetitia

(©Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP?/Forum)

Kardynał Raymond Burke zamierza w razie potrzeby dokonać formalnej korekty posynodalnej adhortacji papieża Franciszka Amoris Laetitia – przypominają zagraniczne media. Hierarcha potwierdził, że jeśli publikowałby taką „korektę” zostałaby ona wyrażona w duchu szacunku do Ojca Świętego. Kardynał wyraził jednak nadzieję, że odpowiedzi na wątpliwości udzieli sam papież.


Kardynał Burke 24 marca w parafii Springfield w stanie Virginia przed prelekcją rozmawiał z ojcem Johnem De Celles. Duchowny zapytał biskupa między innymi o reakcję czterech kardynałów w przypadku braku odpowiedzi Watykanu na dokument określany mianem dubia – co po polsku przetłumaczyć można jako „wątpliwości”. Ów list do papieża powstał jako chęć przeciwstawienia się chaosowi, który zagościł w Kościele po publikacji Amoris laetitia. Kardynał zapowiedział, że jeśli papież nie odpowie na pytania kardynałów, będziemy musieli poprawić sytuację, w pełen szacunku sposób. Owa „korekta” oparta byłaby na nauczaniu Kościoła, a jej upublicznienie wynikałoby z troski o dobro dusz.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas rozmowy Raymond kardynał Burke wyraził jednak nadzieję, że papież lub Kongregacja Nauki Wiary odniesie się do dubiów. Stwierdził, że brak odpowiedzi doprowadzi do kontynuacji zamieszania w Kościele. Podkreślił, że niektóre czyny są wewnętrznie złe i nigdy nie można uznać ich za dobre – a to oczywiste nauczanie Kościoła zdaje się dziś być podważane przez duchownych z wielu krajów.

Duchowny odniósł się także do stawianych przez krytyków zarzutów, jakoby przedstawione papieżowi „dubia” świadczyły o arogancji lub braku szacunku. Jak zauważył „dubia” to normalna w Kościele procedura służąca wyjaśnianiu wątpliwości.

Raymond Burke, Walter Brandmuller, Carlo Caffarra i Joachim Meisner wystosowali dubia – wątpliwości – odnośnie fragmentów adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia we wrześniu 2016 roku.

Pytania dotyczą możliwości udzielania Komunii niektórym rozwodnikom w ponownych związkach; obowiązywania nauki Jana Pawła II o absolutnych normach moralnych i nauki o życiu osób w ponownych związkach w obiektywnym grzechu ciężkim. Autorzy pytają także o ideę „kreatywnego sumienia”, a także o interpretację zasady zmniejszonej odpowiedzialności moralnej w pewnych przypadkach.

Formuła dubiów wymaga jedynie odpowiedzi „tak” albo „nie”. Duchowni upublicznili je w listopadzie. W grudniu kardynał Burke zapowiedział, że w przypadku braku papieskiej odpowiedzi „formalna korekta” zostanie dokonana po uroczystości Objawienia Pańskiego. Do tego jednak nie doszło.

Amoris Laetitia, adhortacja posynodalna papieża Franciszka, została podpisana 19 marca 2016 roku. Upubliczniono ją 8 kwietnia 2016 roku.

 

Źródło: onepeterfive.com / ncregister.com

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 417 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram