24 października 2018

Kardynał Marx na synodzie: musimy budować nowy Kościół

(Fot. ddp images / FORUM)

Kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, podczas konferencji podsumowującej synod młodych powiedział, że należy „budować nowy Kościół, Kościół w nowym kształcie”. Wypowiedział się także na temat lobby LGBT oraz nowej roli kobiet w Kościele.

 

Kardynał Marx powiedział, że proces synodalności jest przede wszystkim procesem uczenia się od młodych. „Młodzi chcą Kościoła otwartego na dialog, musimy im towarzyszyć. Chodzi o to by nie mówić im co mają robić, ale towarzyszyć im oczekując podjęcia przez nich prawidłowej decyzji”.

 

Duchowny przyznał przy tym, że skoro w Kościele zdarzyło się tak wiele nadużyć, jak w Kościele niemieckim (chodzi o nadużycia seksualne) to należy wraz ze świeckimi „budować nowy Kościół, Kościół w nowym kształcie”.

 

Dziennikarze zadali kilka pytań dotyczących kwestii LGBT, i jej ewentualnej obecności w dokumencie kończącym synod. Marx odpowiedział, że jest już zmęczony pytaniami o to: „Jestem zaskoczony, że zawsze dostaję pytania na ten sam temat, przecież nauczanie Chrystusa zawiera tak wiele różnych wątków, życie seksualne jest tylko jednym z nich”. Dodał, że należy towarzyszyć homoseksualistom zgodnie z tym, co zapisano w Katechizmie.

 

Zaskakującą była odpowiedź kardynała na pytanie Diane Montagne z Life Site News o działalność homolobby w Kościele. Niemiecki duchowny powiedział bowiem, że „w Kościele działa wiele lobby, z różnych branż, i wszystkie chcą wywrzeć wpływ na to jakim językiem mówi Kościół, i musimy się przed tym bronić”.

 

Hierarcha odniósł się także do roli kobiet. Stwierdził, że straciliśmy ostatnie 50 lat na czerpanie z siły i mądrości kobiet. Zapytano go o to czy kobiety mogą być kapłanami w Kościele, ale na to pytanie odpowiedział nie wprost. Zaznaczył, że na synodzie o tym się nie mówiło, ale że istnieje bardzo duża potrzeba podzielenia się przez mężczyzn władzą w Kościele z kobietami. Podał przykład własnej diecezji, w której „osiem kobiet pełni bardzo ważne funkcje pastoralne”.

 

Kardynał Marx przyznał również, że jest zachwycony nową formą synodów i tym, że dokument synodalny wchodzić będzie w skład nauczania Kościoła. Dodał, że papież oczywiście może jeszcze zdecydować że na podstawie dokumentu napisze własny dokument, np. adhortację, ale to zależy wyłącznie od niego.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił, że nie chciał brać udziału w synodzie, bowiem chciał ustąpić miejsca tym biskupom z jego kraju, którzy nie mieli jeszcze takiej okazji. Na udział duchownego w tych obradach naciskał jednak osobiście papież Franciszek, a – jak powiedział kard. Marx – „papieżowi się nie odmawia”.

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie