13 kwietnia 2019

Kardynał Müller o liście Benedykta XVI: Apostołowie zostali posłani by świadczyć o Chrystusie

(Fot. EWTN / You Tube)

Dla katolickiej telewizji EWTN najnowsze wystąpienie Benedykta XVI na temat kryzysu w Kościele skomentował kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, jak przypomniał prowadzący audycję, bliski współpracownik swojego rodaka na Stolicy Piotrowej.

 

Zapytany o to, dlaczego następca Jana Pawła II wybrał akurat obecny moment na opublikowanie swojego listu, hierarcha odpowiedział m.in., że wystąpienie wynika z wciąż aktualnego poczucia odpowiedzialności za Kościół, pomimo faktu, że Benedykt XVI dokonał abdykacji i usunął się w cień. W przekonaniu kardynała, papież-senior dokonał głębokiej analizy przyczyn, dla których Kościół dotarł do obecnego momentu swojej historii.

 

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło fragmentu mówiącego o „klubach homoseksualnych”, które – mniej czy bardziej otwarcie – wpływają na atmosferę panującą w seminariach duchownych.

Rozmówca EWTN przyznał, że podjęte na wieść o nadużyciach seminaryjne wizytacje apostolskie, o których wspomniał Benedykt XVI, okazały się zbyt powierzchowne i nie przyniosły oczekiwanych efektów, czego skutki odczuwamy dzisiaj. Kardynał Müller uznał działalność „klubów homoseksualnych” w miejscach mających służyć formacji kapłańskiej za znak głębokiej zapaści, kryzysu duchowości i poczucia misji seminariów.

 

– Ksiądz nie jest osobą prywatną. Ksiądz jest oddany Bogu, Jezusowi Chrystusowi aby dawać swe życie ludziom. Nie może być skupiony na sobie, na sposób egoistyczny szukając jedynie własnych korzyści czy rozrywki – akcentował były prefekt.

 

Ksiądz kardynał odniósł się do podjętego w liście papieża z Niemiec wątku biskupów skłonnych do rezygnacji z niektórych elementów nauczania Kościoła na rzecz kompromisu ze „światem”. Przypomniał, że Pan Jezus rozesłał Apostołów aby „nauczali wszystkie narody”, podążając za Jego przykładem. Potwierdził zdecydowaną opinię, że kapłani, którzy sprzeniewierzają się swojemu powołaniu w tak istotnej sferze nie mogą pełnić swojego posłannictwa jako szafarze sakramentów i duchowi pasterze ludu Bożego.

 

 

Źródło: EWTN

RoM

 

 

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie