17 października 2018

Kardynał Sarah: rozmiękczanie nauki Kościoła zniechęci młodych

(EIDON/MAXPPP / FORUM)

Kardynał Robert Sarah przestrzegł uczestników obecnego synodu biskupów przed rozmiękczaniem nauki Kościoła. Podkreślił, że wbrew pozorom, nie przyczyni się to do zdobycia serc młodzieży.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że katoliccy duszpasterze powinni „odważnie promować chrześcijański ideał odzwierciedlony w katolickiej doktrynie moralnej i nie rozwadniać go ukrywając prawdę. Dodał, że pragnienie „przyciągnięcia młodych ludzi na łono Kościoła” nie usprawiedliwia rozmiękczania doktryny.

 

Duchowny podkreślił, że przed synodem część młodych ludzi prosiła Kościół o jasne podejście do kluczowych dla młodzieży kwestii związanych między innymi z „wolnością seksualną”. Z drugiej strony pojawiały się również głosy wzywające do zmiany katolickiego nauczania. Jak jednak jak podkreślił kardynał Sarah, nie należy im ulegać.

 

Młodzi ludzie przedstawiają różne żądania na polu doktryny moralnej – powiedział. – Z jednej strony żądają od Kościoła jasności w kilku kwestach, na jakich szczególnie im zależy: wolności we wszystkich sferach, nie tylko relacji seksualnych, niedyskryminacji w kwestii orientacji seksualnej, równości między mężczyzną i kobietą nawet w ramach Kościoła – dodał.

 

Z drugiej strony wzywają do otwartej i wolnej od uprzedzeń debaty w kwestiach moralnych, a nawet spodziewają się radykalnej zmiany, prawdziwego odwrotu od nauczania Kościoła w tych sferach. W praktyce pragną, by Kościół zmienił swe nauczanie – zauważył kardynał Sarah.  

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że choć nie każdy podziela nauczanie Kościoła, to jednak jest ono jednoznaczne. Skrytykował zarazem niejasność niektórych duszpasterzy w wyjaśnianiu kwestii doktrynalnych.

 

Zdaniem kardynała młodych ludzi cechuje „pragnienie stałego poszukiwania wysokich i wymagających ideałów we wszystkich sferach, nie tylko w osobistej rzeczywistości uczuć i emocji czy w sferze zawodowej, lecz również w sprawiedliwości, transparentności w walce z korupcją czy szacunku dla ludzkiej godności”.

 

Katolicki hierarcha przestrzegł także przed niedocenianiem zdrowego idealizmu młodzieży, co może doprowadzić do „zamknięcia drzwi do prawdziwego procesu wzrostu, dojrzałości i świętości”. Duchowny podkreślił, że młodzież stać się „najcenniejszym zasobem społeczeństwa pragnącego wzrostu i udoskonalenia” pod warunkiem, że doceni się jej zdrowe aspiracje.

 

Hierarcha odwołał się również do czytanej w niedzielę w kościołach przypowieści o bogatym młodzieńcu. Podkreślił, że Chrystus nie obniżył wymagań względem niego. Podobnie też Kościół nie powinien obniżać wymagań od dzisiejszej młodzieży.

 

Pochodzący z Gwinei kardynał Robert Sarah od listopada 2014 roku piastuje funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ten autor książek znany jest też z ortodoksyjnych poglądów w sprawach etycznych i liturgicznych.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie