10 maja 2024

Kardynał Zuppi pisze tęskny list do UE. „Najdroższa Unio…”

(fot.prtscr/youtube/Rai)

Kardynał Matteo Zuppi jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch napisał wspólnie z szefem europejskiej organizacji biskupów COMECE ks. Mariano Crociatą list do… Unii Europejskiej. „Najdroższa Unio Europejska…” – rozpoczęli hierarchowie.

List został opublikowany 8 maja z okazji przypadającego na 9 maja tzw. Dnia Europejskiego.

Hierarchowie stwierdzili, że fakt współistnienia w Unii tak wielu ludzi z różnych krajów jest czymś „absolutnie fantastycznym”. „Ty jesteś naszym domem, naszym pierwszym wspólnym domem, w którym uczymy się żyć jako «wszyscy bracia», jak to określiło jedno z twoich dzieci, którego rodzice wywędrowali «na koniec świata» w poszukiwaniu przyszłości” – napisali, nawiązując do tytułu encykliki «Fratelli tutti» papieża Franciszka, syna włoskich emigrantów.

Wesprzyj nas już teraz!

Hierarchowie ubolewali następnie, że wielu ludzi „mówi o tobie [scil. o Unii] źle”, zapominając, jak wiele dobra Unia czyni. To dobro stało się ich zdaniem widoczne zwłaszcza w czasie Covid-19. „Tylko wspólnie możemy zmierzyć się z pandemiami” – stwierdzili.

Autorzy listu wezwali dalej do reformy Unii Europejskiej. Napisali, że Unia potrzebuje nie tylko biurokracji, ale również duszy. Co przez to rozumieją? Działanie „unijnej duszy” widzieli w takich chwilach, jak pomoc różnym państwom w czasie kryzysów ekonomicznych. Ponadto w przyszłości potrzebna jest budowa coraz silniejszych więzi, tak, by europejska jedność mogła być zaporą dla wojen.

Hierarchowie dotknęli również problemu zabijania dzieci nienarodzonych i eutanazji. „Cierpimy, kiedy widzimy, że boisz się życia, nie wiesz jak go bronić i jak je przyjmować od początku aż do jego końca, nie zawsze wspierasz wzrost ludności” – napisali. Zacytowali następnie przemówienie papieża Franciszka, w którym ten wzywał do prowadzenia prorodzinnej i pronatalistycznej polityki, polityki na rzecz Europy, która będzie rodziną narodów.

Autorzy listu położyli następnie nacisk na kwestię migracji, zachęcając do wypracowania wspólnych europejskich rozwiązań, które odciążyłyby zwłaszcza Włochy. Dzisiaj to właśnie Italia ma być szczególnie dotknięta naporem migracyjnym z regionu basenu Morza Śródziemnego i potrzebna jest stąd unijna solidarność, przy jednoczesnej otwartości na migrantów. Hierarchowie stwierdzili, że nie chodzi o to, by przyjmować każdego, ale by zapewnić, że nikt nie zginie podczas swojej podróży do Europy.

Źródło: comece.eu

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(42)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 150 560 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram