Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w katedrze polowej WP odbył się w niedzielę wieczorem koncert patriotyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert, objęty honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, poprzedziła Eucharystia sprawowana przez ks. płk. Roberta Mokrzyckiego, proboszcza katedry polowej. Podczas Mszy św. wierni odśpiewali suplikację w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
W homilii ks. Mokrzycki podkreślił, że Żołnierze Wyklęci podjęli swoją walkę „w imię polski niepodległej, zdradzonej w Teheranie i Jałcie, wepchniętej w ramy komunistycznego systemu politycznego i ideologicznego, wrogiego polskim wartościom”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przypomniał, że przez wiele lat byli odzierani z ludzkiej godności i żołnierskiego honoru. – Trwali w wiernej pamięci towarzyszy żołnierskich dróg tych, co przeżyli czas okrutnej rozprawy, zwykle obarczonych ciężarem więzień i prześladowaniami. Trwali w pamięci najbliższych, których łez i bólu nie przyćmił mijający czas – powiedział.
Proboszcz katedry zauważył, że pamięć o nich przechowywały także małe wspólnoty, lokalne społeczności, rodzinne parafie, które przez lata czciły pamięć bohaterów. – Długa była ta droga powrotu Żołnierzy Wyklętych na scenę polskiego życia w prawdzie, wdzięczności, uznaniu i hołdzie. Przecież dopiero po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o tych bohaterach antykomunistycznego podziemia – podkreślił.
Ks. Mokrzycki przypomniał, także o niezłomnej postawie kapelana Polskiego Państwa Podziemnego, ks. Władysławie Gurgaczu, skazanego na karę śmierci przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości.
Proboszcz katedry podkreślił, że Żołnierze Wyklęci są przykładem tego, że nie można dawać przyzwolenia na zatruwanie polskiego ducha, wrażliwości i sumień w imię jakiejkolwiek ideologii. – Naród polski nie godzi się na utratę wolności i niepodległości, na narzucenie pęt i duchowego i politycznego zniewolenia, zmianę historycznych wektorów polskiej i dziejowej drogi – powiedział.
Podkreślił, że Żołnierze Wyklęci stanowią „ważne ogniwo w łańcuchu historii polskiej drogi do wolności”. – Stajemy dzisiaj do modlitewnego apelu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Będziemy się modlić o chwałę ich zbawienia i obecność w sercach ludzi ojczyzny, najjaśniejszej Rzeczpospolitej, dla której oddali oni swe życie – powiedział.
Mszę św. koncelebrował ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. Podczas modlitwy powszechnej modlono się także w intencji spokoju na Ukrainie. Po komunii świętej wierni odśpiewali suplikację w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów.
Po Mszy św. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z koncertem pt. „Jest Wolna i Niepodległa. …ku czci ostatnich Rycerzy Rzeczypospolitej”, na który złożyło się kilkanaście pieśni patriotycznych i wojskowych. Widownia dziękowała za kolejne wykonania rzęsistymi brawami.
Organizatorami koncertu były: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Organizacje Kombatanckie z Janem Ciechanowskim, Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych. Koncert objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
KAI, kra