W zwyczajnej formie, uniwersalne prawo Kościoła daje każdemu katolikowi prawo do otrzymania Komunii Św. do ust. Zostało to potwierdzone przez Kongregację Kultu Bożego w kontekście wcześniejszych obaw dotyczących zdrowia publicznego, tak zwanej epidemii „świńskiej grypy” z 2009 roku. W formie nadzwyczajnej, uniwersalne prawo Kościoła zezwala na przyjmowanie Komunii Świętej JEDYNIE do ust – przypomniała Foederatio Internationalis Una Voce (FIUV).
Jak podkreślono w stanowisku, problem zachowania dystansu fizycznego między szafarzem a wiernym w trakcie przyjmowania Komunii świętej dotyczy zarówno przyjęcia Komunii na rękę, jak i Komunii do ust. W obu przypadkach zarówno szafarz jak i wierny są zobowiązani do zbliżenia się, choćby na krótki czas, bez dotykania. Trudno zrozumieć, w jaki sposób nawet użycie nawet takiego instrumentu, jak para szczypiec (dla których istnieją historyczne precedensy), umożliwiłoby zachowanie odległości dwóch metrów.
Wesprzyj nas już teraz!
Prawo kanoniczne słusznie zawiera bardzo restrykcyjne kary, które biskupi mogą nakładać na swoich kapłanów za naruszenie przepisów. Jednak decyzja biskupa Thomasa J. Rodi’ego, zakazująca kapłanom, którzy nie przestrzegają jego przepisów, odprawiania Mszy publicznych – będąca równoznaczną z częściowym zawieszeniem w czynnościach kapłańskich – wydaje się wykraczać poza uzasadnienia zawarte w prawie kanonicznym – oceniono.
Nie ma jasnej podstawy naukowej dla twierdzenia, że prawdopodobieństwo przeniesienia koronawirusa jest dużo większe w przypadku Komunii do ust. Jest to rada ekspercka udzielona abp. Probe z Portland w Oregonie w USA, oraz abp. José Antonio Egurenowi z Piury w Peru, a także pogląd ekspertów zaangażowanych w wytyczne Thomistic Institute w Waszyngtonie. Jak zaapelowała Federacja, jeśli biskupi na całym świecie są w posiadaniu badań lub ekspertyz sprzecznych z tym konsensusem, powinni je pilnie opublikować.
Federacja wskazała, że tam, gdzie wymagają tego okoliczności, biskupi i władze publiczne zarządzili zawieszenie przyjmowania Komunii Świętej, odprawiania publicznych Mszy Świętych, a nawet zamknięto kościoły na prywatną modlitwę. Środki te są współmierne, o ile są uzasadnione prawdziwymi obawami dotyczącymi zdrowia publicznego i nie naruszają praw wierzących. Ponieważ – jak podkreślono – ograniczenia te są stopniowo znoszone na całym świecie, wzywamy biskupów do dalszego działania zgodnie z wytycznymi ekspertów, a nie arbitralnymi sugestiami niektórych kapłanów czy wiernych w celu wprowadzania surowszych ograniczeń niż te nakładane na inne sektory życia publicznego.
***
Arcybiskup Thomas J. Rodi w liście pasterskim z 20 maja 2020 r. zawarł wytyczne dotyczące zachowania reżimu sanitarnego w swojej diecezji. Jak napisał: „Podczas Mszy należy zachować dystans społeczny, a jedynym sposobem na utrzymanie go podczas rozdawania Komunii jest przyjmowanie jej na dłoń” – napisał. Każdy kapłan niewywiązujący się z poleceń biskupa będzie zmuszony „powstrzymać się od odprawiania publicznych Mszy”.
Ponadto, abp Rodi nakazał swoim kapłanom ogłaszać parafianom, że „na razie nikt nie przyjmuje Komunii do ust”.
Źródło: lifesitenews.com / rorate-caeli.blogspot.com
PR