15 grudnia 2016

KE jest gotowa udzielić pomocy włoskim bankom. Chyba, że znajdą się inwestorzy

(By spacepleb (http://www.flickr.com/photos/spacepleb/391612461/) [ECB decisions ECB/2003/4 and ECB/2003/5 or CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Problemy banków we Włoszech mogą być rozwiązane i UE zrobi wszystko, aby pomóc Italii – obiecał 14 grudnia szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Pomoc publiczna będzie kierowana do banków, jeśli prywatne próby ich ratowania się nie powiodą.

 

Nowy premier Włoch Paolo Gentiloni zapowiedział, że jego rząd jest gotów przyjść z pomocą trzeciemu największemu bankowi w kraju – Monte dei Paschi di Siena (BMP), jeśli prywatne próby ratowania tej instytucji finansowej nie powiodą się. Bank pilnie potrzebuje dokapitalizowania w wysokości ponad 5 mld euro, by ochronić się przed bankructwem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Szef KE Junker oddala widmo upadku strefy euro, twierdząc, że problemy banków włoskich mogą by rozwiązane. – Zrobimy wszystko, aby pomóc rządowi włoskiemu – powiedział w wywiadzie udzielonemu niemieckiemu nadawcy publicznemu, stacji ZDF. – Nie wierzę, że Włochy mogą być początkiem czegoś, co mogłoby przypominać nowy kryzys w strefie euro – zastrzegł.

 

Władze Unii Europejskiej przygotowują plan awaryjny w przypadku ewentualnej likwidacji Banca Monte dei Paschi, jeśli nie uda się pozyskać funduszy od prywatnych lub publicznych podmiotów. Tymczasem w czwartek włoski rząd zapowiedział, że jest gotów pomóc dokapitalizować BMP. Pomoc ta jednak byłaby niezgodna z przepisami UE.  

 

Komisja Europejska proponuje kilka rozwiązań. Wszystkie opcje mają być przedyskutowane z Włochami. – Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami włoskimi i jesteśmy gotowi do dyskusji na temat różnych rozwiązań zgodnych z ramami prawnymi obowiązującymi w UE – zapowiedział Valdis Dombrovskis z komisji ekonomicznej Parlamentu Europejskiego.

 

Tak naprawdę są dwie możliwości ratowania włoskich banków. Teraz należy zdecydować, czy koszty tej operacji bezpośrednio pokryją prywatni inwestorzy i posiadacze depozytów, czy też przerzucone one zostaną na wszystkich podatników.

 

Komisja Europejska alarmowała w listopadzie, że istnieje ryzyko, iż budżet Włoch na 2017 rok naruszy zasady fiskalne UE, ze względu na nadmierne wydatki. Możliwe wsparcie państwa dla Monte Paschi wywoła dalsze wątpliwości co do budżetu.

 

Dombrovskis zasugerował, że wszelkie wsparcie państwa dla banków mogło by być potraktowane jako „jednorazowy koszt”, który nie wpłynie na wysokość zadłużenia Włoch i deficyt strukturalny.

 

Źródło: reuters.com., euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram