25 lutego 2017

Wystawienie na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie bluźnierczego i obscenicznego spektaklu „Klątwa” odbiło się w Polsce szerokim echem. Przedstawieniem reżysera-skandalisty Olivera Friljcia, podczas którego profanowany jest Chrystusowy krzyż oraz figura św. Jana Pawła II zainteresowała się już prokuratura oraz eksperci Instytutu Ordo Iuris. Skandaliczna pseudosztuka wywołała reakcję hierarchów Kościoła i katolików. Na naszym portalu także poświęciliśmy wiele uwagi sprawie bulwersującego spektaklu. Zapraszamy do lektury wybranych materiałów dotyczących „Klątwy”.

 


Wesprzyj nas już teraz!

„Klątwa” – początek skandalu:

 

Szokujący spektakl na deskach warszawskiego teatru. Kto powstrzyma bluźnierczy sabat?

Sceny, które mogli zobaczyć widzowie Teatru Powszechnego w Warszawie trudno opisać tak, aby nie stać się przyczyną zgorszenia.

 

 

„Klątwa”. Demoniczna profanacja na teatralnej scenie

Prezentowanie bluźnierstwa, wyuzdanej pornografii czy antypolskich fobii jako prób „artystycznego zmagania się ze współczesnością” stało się perfidną metodą stosowaną od lat przez wielu tzw. ludzi kultury. W ich umysłach, przeżartych nienawiścią do wszystkiego co związane z chrześcijaństwem, legną się upiory, których skowyt niemal słychać szczególnie z teatralnych scen.

 

 Ordo Iuris, opinie prawne:

 

Ordo Iuris interweniuje w Radzie Europy w związku ze spektaklem „Klątwa”

 

To pełne nienawistnego, emocjonalnego przekazu widowisko jest prezentowane w instytucji kultury finansowanej w znacznej mierze ze środków publicznych.

 

 

Prawnik nie zostawia na „Klątwie” suchej nitki: symboliki religijnej użyto w celu profanacji

Analiza spektaklu pokazuje, że ma on za zadanie wyłącznie wzbudzenie kontrowersji i naruszanie praw innych osób. Pełne nadużyć posługiwanie się krytyką i satyrą, stanowi w spektaklu zabieg mający uchronić skandalistów przed ponoszeniem odpowiedzialności za świadome naruszenie praw osób trzecich.

 

Reakcja Kościoła:

Kardynał Stanisław Dziwisz o spektaklu „Klątwa”: dla niektórych nie ma żadnych świętości. Z premedytacją ranią uczucia katolików

Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie osoby Św. Jana Pawła II.  Przez 39 lat pracowałem dla Niego, byłem w pobliżu i jestem świadkiem Jego świętości

Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II apeluje do prezydent Warszawy w sprawie spektaklu „Klątwa”

Domagam się zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora

 

 

Spektakl „Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa. Episkopat wzywa do modlitwy wynagradzającej

Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością.

 

 

Internetowy protest i publiczny Różaniec:

 

„Klątwa” to element bluźnierczego terroryzmu. Od tego krok do satanizmu – ostrzega Krucjata Młodych

Bluźnierstwo to okropny grzech łamiący pierwsze i drugie przykazanie. Obrażając Pana Boga obrażamy Najwyższe Dobro, więc stajemy po stornie największego zła. Jest to gorszy grzech niż morderstwo ponieważ jest bezpośrednio wymierzony przeciwko Bogu bezpośrednio.

 

Stop bluźnierstwu! Już ponad 25 tysięcy osób poparło protest przeciw bluźnierczej „Klątwie”


Pragnę wyrazić ogromne oburzenie wystawieniem w warszawskim Teatrze Powszechnym skrajnie obraźliwego spektaklu zatytułowanego „Klątwa”. Moje zdumienie wywołały potwierdzone już doniesienia i nagrania pokazujące zawartość wystawianego z pieniędzy podatników pseudo-dzieła.

Warszawa: Różaniec wynagradzający za grzech bluźnierstwa „Klątwy” zgromadził ponad 100 osób!

To, co dokonuje się podczas tej tzw. sztuki jest NIE DO OPISANIA. Profanuje się wizerunek Krzyża Świętego. Znieważa się wizerunek Jana Pawła II i flagę Watykanu. To jest szydzenie z Pana Boga. To jest bluźnierstwo wymierzone w wiarę katolicką.

 

 

„Klątwa” przed sądem? TVP reaguje:

 

TVP zwalnia aktorkę znaną z popularnego serialu. W „Klątwie” zbezcześciła figurę Jana Pawła II

Aktorka występowała m.in. w „Czasie honoru”, ale najbardziej znana jest polskim telewidzom głównie za sprawą roli w popularnym serialu TVP pt. „Na dobre i na złe”.

 

Prokuratura zajmuje się bluźnierczą „Klątwą”, a twórcom grożą konsekwencje. Zbyt łagodne?

Za obrazę uczuć religijnych grozi kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat dwóch (art. 196 Kodeksu karnego). Z kolei za publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni można spędzić w więzieniu 3 lata (art. 255 par. 2).

 

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram