27 grudnia 2012

Mali kolędnicy rozpoczęli kolędowanie po polskich domach na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Tym razem pomogą dzieciom z Wietnamu, a 6 stycznia przyłączą się w całym kraju do Orszaków Trzech Króli.

 

Mali kolędnicy tradycyjnie będą śpiewać kolędy, a w krótkiej scence opowiedzą o trudnej sytuacji swoich rówieśników w komunistycznym Wietnamie. W 2006 r. jedna trzecia obywateli tego kraju poniżej 16. roku życia cierpiała z powodu niedożywienia, mimo iż według władz komunistycznych sytuacja w kraju jest dobra.

 

Biedne dzieci nazywa się tam pogardliwie „diu doi” – pyłem ulicy. Są to sieroty albo dzieci porzucone przez rodziców. Ich domem jest ulica – aby przeżyć muszą żebrać lub pracować. Najczęściej czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom, przeszukują kosze na śmieci. Wiele z nich mieszka w górach, mają daleko do szkoły lub kościoła, są pozostawione same sobie, a często muszą się np. opiekować niepełnosprawnymi rodzicami.

 

W wyznaczonym terminie dzieci, przebrane w stroje kolędnicze, w asyście dorosłego opiekuna, udają się do rodzin w swojej parafii. W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone na specjalny cel ofiary, pozostawiają każdej rodzinie pamiątkę – tym razem będzie to wietnamski domek.

 

W ub. roku na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych mali kolędnicy zebrali w 40 diecezjach prawie 711 tys. zł. W sumie w ciągu całego roku dzieci, należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, przeznaczyły na pomoc rówieśnikom prawie 1,8 mln zł. Są to ofiary z kolędy misyjnej, z pierwszej Komunii świętej oraz z osobistych wyrzeczeń. Zostały one przekazane na projekty wskazane przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Rzymie. Trafiły m.in. do Burundi, Republiki Demokratycznej Konga, Rwandy, Indii i Libanu.

 

 

Źródło: TVP Info

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie