5 września 2012

Kolejne polskie medale na paraolimpiadzie

Polscy paraolimpijczycy zdobyli w Londynie już 20 medali. Rafał Wilk był dziś najszybszy w jeździe na czas na rowerze z napędem ręcznym (handbike) na trasie o długości 16 km. Wcześniej dwa srebrne medale zdobyli: Mariusz Sobczak – w skoku w dal w gronie zawodników z lekkim porażeniem – oraz Anna Harkowska, która była dziś druga w jeździe indywidualnej na czas w kolarstwie szosowym.

38-letni Rafał Wilk karierę sportową rozpoczął w 1991 roku – w barwach Stali Rzeszów uzyskał żużlową licencję. Klub ten reprezentował przez sześć lat i w nim odnosił swoje największe sukcesy. Potem jeździł w innych zespołach (J.A.G. Speedway Club Łódź, Start Gniezno, Judyta ŻKS Krosno), wracał też do Rzeszowa, w końcu przeniósł się do Krosna, aby w 2005 roku walczyć o utrzymanie beniaminka I ligi. 3 maja 2006 roku podczas meczu miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach.

Wesprzyj nas już teraz!

Medal Harkowskiej, jest już drugim zdobytym przez tę zawodniczkę podczas XIV paraolimpiady w Londynie. Tydzień temu 32-letnia zawodniczka klubu Warmia i Mazury Olsztyn zdobyła srebrny medal w wyścigu na 3000 m na torze.

Pochodzący ze Zduńskiej Woli 30-letni Sobczak pobił rekord życiowy w skoku w dal wynikiem 5,14 m. Na czwartej pozycji uplasował się jego rówieśnik Marcin Mielczarek (Start Zduńska Wola). Rezultatem 5,07 m wyrównał rekord życiowy, a od brązowego medalu, który przypadł Rosjaninowi Władimirowi Swiridowowi, dzielił go zaledwie jeden centymetr. Zwyciężył Ukrainiec Roman Pawlik – 5,23 m.

Polska ekipa ma obecnie 20 medali – sześć złotych, dziewięć srebrnych i pięć brązowych.

Źródło: naszdziennik.pl, rp.pl, interia.pl