Zamaskowani aktywiści wtargnęli na teren watykańskiej ambasady w stolicy Bogocie ogłaszając ją „ostoją humanitarną”, poinformowała kolumbijska rozgłośnia „Blu Radio”. Demonstranci to przedstawiciele rdzennych plemion zamieszkujących Kolumbię.
Przedstawiciel aktywistów wyjaśnił, że zajęcie nuncjatury jest elementem ogólnokrajowej „mobilizacji na rzecz dalszego istnienia zagrożonych terytoriów tubylczych”.
Demonstranci domagali się zakończenia trudnej sytuacji humanitarnej i działań sił paramilitarnych. „Bronimy źródeł utrzymania ludzi, a nie ponadnarodowych korporacji. Potrzebujemy rozwiązań teraz” – zażądał ich rzecznik. Zakapturzeni ludzie zaapelowali do rządu prezydenta Gustavo Petro o poprawę dramatycznej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na obszarach tubylczych, zwłaszcza w niespokojnych prowincjach Cauca i La Guajira.
Wesprzyj nas już teraz!
Dwa dni temu w Rzymie odbyło się seminarium zorganizowane przez Stolicę Apostolską i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pt. „Amazonia: Nowe ścieżki dla Kościoła i integralnej ekologii”. Uczestnicy spotkania podkreślali kluczowe znaczenie amazońskich ekosystemów „dla transformacji globalnych systemów rolno-spożywczych, aby były bardziej wydajne, bardziej sprzyjające włączeniu społecznemu, bardziej odporne i bardziej zrównoważone”.
W ocenie FAO, ludy tubylcze to kluczowi partnerzy w realizacji Agendy 2030 i celów zrównoważonego rozwoju. FAO opracowała z przedstawicielami rdzennej ludności wytyczne do przywracania zdegradowanych ekosystemów poprzez „procesy prowadzone przez rdzenną ludność, zakorzenione w ich duchowych wierzeniach i systemach wiedzy o żywności i rdzennej ludności”.
Źródło: KAI / fao.org
PR
Brazylia: Powstanie katolicki kościół dla Indian. Z dziurą w dachu ze względu na… duchy
Trybalizm i prymitywizm. Ekologiści mają pomysł na ratowanie planety