25 czerwca 2020

Komunia święta na rękę: co na to Kościół i historia?

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Kwestia przyjmowania Komunii świętej na rękę budzi wielkie emocje. Te przesłaniają niekiedy konkretne teologiczne argumenty. Tymczasem Pismo Święte i Tradycja katolicka skłaniają do przyjmowania Komunii świętej na kolanach i do ust. Szereg konkretnych argumentów w tej sprawie przytacza kanadyjski publicysta John Henry-Westen.

 

Argumenty związane z przyjmowaniem Komunii świętej w pozycji klęczącej znajdują się już w Piśmie Świętym. Na przykład w Psalmie 95 czytamy „Wejdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył” [Ps 95,6]. Gdy zaś w Nowym Testamencie Piotr Jakub i Jan na Górze Tabor ujrzeli uwielbione Ciało Chrystusa, padli przed nim na twarz. Tymczasem to właśnie uwielbione Ciało Chrystusa przyjmują wierni w Eucharystii. Trudno by nie czynili tego z należytą czcią, wyrażaną także przez postawę ciała.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kościół zabrania odmowy udzielania Komunii wiernemu tylko dlatego, że chce przyjąć ją na język. Potwierdziła to odpowiedź Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 24 lipca 2009 roku opublikowana na Rorate Caeli. Ponadto zgodnie z instrukcją „Redemptoris Sacramentum” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „Przypomina się, że <każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust> (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum” (25.03.2004, nr 92).

 

Jak zauważył rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik „w związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać” (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Dokumenty te  powinny stanowić przestrogę dla wszystkich traktujących wiernych pragnących w tradycyjny sposób przyjąć Ciało Pańskie jak katolików drugiej kategorii.

 

Święty Tomasz z Akwinu stwierdził w Summie Teologicznej, że dotykać Ciała Pańskiego mogą tylko osoby i przedmioty konsekrowane – korporał, kielich oraz ręce kapłanów. Inni ludzie mogą dotykać rękoma Komunii świętej wyłącznie w przypadku nagłej konieczności. 

 

Wypowiedzi wybitnych ludzi współczesnego Kościoła również stanowią zachętę do Komunii na w tradycyjnej formie. W 2008 roku Benedykt XVI zdecydował się udzielać Komunii świętej wyłącznie na klęcząco i na język, o czym informuje strona Watykanu. Również kardynał Robert Sarah we wstępie do książki z 2018 poświęconej Komunii na rękę wzywał do pokornego przyjmowania Komunii na kolanach i na język. Podkreślił, że walka z siłami ciemności dotyczy właśnie Eucharystii. 

 

Z kolei biskup Atanazy Schneider wyraził dotyczące ryzyka profanacji Cząstek Komunii świętej – ich spadnięcia na ziemię i podeptania. Podkreśla również, że dawna praktyka Kościoła udzielania Komunii świętej na rękę różniła się od tej współczesnej. Eucharystii udzielano na prawą rękę i zachowywano o wiele bardziej restrykcyjne zasady dotyczące jej przyjmowania. W szczególności dotyczyły one dbania o Partykuły. Biskup zwrócił też uwagę na zapomnianą już praktykę udzielania Komunii przez specjalną chustkę-puryfikator. Umożliwia to zachowanie pełnej higieny i uniknięcie ryzyka profanacji. Dodajmy, że innym rozwiązaniem jest Komunia święta duchowa. Choć nie zastępuje ona w pełni przyjęcia rzeczywistego Ciała Pańskiego, to również może stanowić źródło wielu łask.

 

W pewnym etapie historycznym Komunia na rękę była propagowana wprost w celu zniszczenia wiary. Protestancki reformator w XVI wieku Marcin Bucer przekonał Thomasa Cranmera heretyckiego arcybiskupa Canterbury, by ten nie udzielał Komunii na język. Według Bucera praktyka ta służyła wywyższaniu się księży nad wiernych oraz wspierała fałszywą jego zdaniem cześć wobec Najświętszego Sakramentu. Heretyk wprost więc propagował Komunię na rękę specjalnie w celu walki z wiarą w Realną Obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Tymczasem jak podkreślił święty Jan Paweł II, w kwestii czci wobec Najświętszego Sakramentu nie można przesadzić, gdyż to w Nim zawiera się nasze zbawienie.  

 

Źródła: lifesitenews/com / vatican.va / biskup Juan Rodolfo Laise  „Komunia św. na rękę?” / pch24.pl

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram