19 czerwca 2024

Koniec z Instytutem Dmowskiego i Paderewskiego. Będzie patronat Narutowicza

(fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego – poinformowano w środę na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Wraz ze zmianą nazwy nastąpić ma skierowanie działań tego organu również do lewicowych kręgów politycznych.

Jak zaznaczono, „po gruntownej analizie dotychczasowej działalności Instytutu minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podjęła decyzję o zmianie jego nazwy oraz statutu”.

– Dotychczas Instytut ograniczał się do działalności w obszarze konserwatywno-prawicowej i narodowej myśli społeczno-politycznej. Poszerzenie zakresu jego działalności pozwoli włączyć dotychczas pomijane środowiska – wyjaśniła szefowa resortu. – Zmiana nazwy i patrona jest symboliczna. Gabriel Narutowicz był demokratą ponad podziałami partyjnymi – podkreśliła.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa „Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza będzie zajmował się działalnością badawczą, upowszechnianiem wiedzy i kultury, a także realizacją polityki pamięci w zakresie historii polski, szczególnie polskiej myśli społeczno-politycznej”.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 19 czerwca 2024 r. „Równocześnie wygasa kadencja członków Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i J.I. Paderewskiego” – czytamy na stronie MKiDN.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram