Kontestował ludobójstwo na Wołyniu i bronił Bandery. Teraz został wiceszefem ukraińskiej dyplomacji

Andrij_Melnyk-1-scaled-e1665857313916.jpg
fot. Heinrich-Böll-Stiftung from Berlin, Deutschland, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Andrij Melnyk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Polityk i dyplomata zasłynął skandalicznymi wypowiedziami, w których bronił Stepana Bandery, a także stosował antypolską narrację historyczną.

Nowym wiceszefem ukraińskiej dyplomacji został Andrij Melnyk, do niedawna pełniący funkcję Ambasadora Ukrainy w Berlinie. O nominacji poinformował oficjalnie Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Melnyk niechlubną sławę zdobył po skandalicznych wypowiedziach, w których m.in. kontestował sprawę ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

Anrij Melnyk, gdy pełnił funkcję Ambasadora Ukrainy w Niemczech stwierdził m.in., że w czasie trwania II Rzeczpospolitej, Polska była dla Ukrainy „takim samym wrogiem, jak nazistowskie Niemcy i ZSRR”. W innym z wywiadów powiedział, że Polacy podczas II wojny światowej dokonywali masakr na Ukraińcach.

Zróbmy to razem!

– Po I wojnie światowej zachodnia Ukraina była częścią Polski, a Ukraińcy byli największą mniejszością narodową w Polsce, stanowiąc 25 proc. jej ludności. Byli uciskani w sposób, który trudno sobie wyobrazić – mówił ukraiński dyplomata w jednym ze swoich wystąpień.

Dopytywany o ludobójstwo na Polakach początkowo próbował w ogóle wyprzeć się mordów, ale po chwili zmienił narrację i zaczął mówić, że Polacy robili „to samo”.

– Nie było żadnej… nie było żadnej… – zaczął mówić. Dociśnięty przez redaktora, odparł następnie: – Tak. Były takie same masakry Polaków na Ukraińcach. Dziesiątki tysięcy Ukraińców zostały… To była wojna… Polacy chcą tę historię upolitycznić przeciwko… – stwierdził w czasie, gdy pełnił urząd Ambasadora Ukrainy w Niemczech.

Podczas jednej z rozmów z Melnykiem, dziennikarz zauważył, że banderowcy wymordowali również tysiące Żydów. To jednak spotkało się ze zdecydowaną odpowiedzią dyplomaty. – To nieprawda, nie ma dowodu, że siły Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. Nie ma na to dowodów. To jest narracja, którą szerzy Rosja, a która jest też podchwytywana w Niemczech, w Polsce, w Izraelu – orzekł.

 

Źródło: rmf24.pl, PCh24.pl, Twitter.com

WMa

3uru38hu320u8ghu23y8ghu23hgy8hu3.jpg

Skandaliczne słowa o Wołyniu! Ambasador Ukrainy w niemieckim programie broni Bandery

Ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, szerzy niebywałe kłamstwa na temat ludobójstwa wołyńskiego. W internetowej dyskusji „Jung und naiv” Melnyk twierdził, że Polacy uciskali Ukraińców, a Polska była dla Ukrainy takim samym wrogiem, jak naziści i sowiety; Polacy mieliby też rzekomo dopuszczać się masowych mordów na Ukraińcach. Melnyk negował też prawdę o banderowskich zbrodniach na Żydach....Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: