1 maja 2014

Katolicy w Nepalu z radością przyjęli mianowanie ks. Paula Simicka na nowego wikariusza apostolskiego tego kraju. Wierni oczekują, że nowy biskup, pochodzący z północnych Indii, „będzie w stanie strzec praw katolików i szerzyć Słowo Boże na «Dachu Świata»”.

Również jego poprzednik, 76-letni obecnie bp Anthony Sharma SI wyraził radość z powołania tego właśnie kapłana na swego następcę. „Został wybrany w ramach planu Bożego dla Nepalu i dla świata” – powiedział dotychczasowy wikariusz apostolski. Zaznaczył, że zna przyszłego biskupa jako człowieka wykształconego, dodając, że jest „ogromnie szczęśliwy, witając go tutaj”. „Będziemy razem pracować dla dobra Nepalczyków” – zapewnił.

Wesprzyj nas już teraz!

Siostra nowego wikariusza – s. Cecilia – jest zakonnicą, pracującą w zachodniej części Nepalu. „W naszym kraju zdecydowanie przeważają wyznawcy hinduizmu i wierzę, że Bóg pobłogosławił nowemu biskupowi, obdarzając go wszystkimi tymi obowiązkami” – powiedziała siostra nominata.

Biskup nominat Paul Simick urodził się 7 sierpnia 1963 w mieście Gitdubling (diecezja Dardżyling w północno-wschodnich Indiach, w pobliżu granicy z Nepalem). Odbył studia filozoficzne i teologiczne w Kalkucie i na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie (biblistyka), ukończył też studia w zakresie języka angielskiego. 9 kwietnia 1992 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował duszpastersko w swej diecezji, w pobliskim Sikkimie i w Kalkucie. Ostatnio był proboszczem katedry w Dardżylingu i na tym stanowisku zastała go 25 kwietnia nominacja papieska na biskupa dla Nepalu.

Kościół katolicki w Nepalu przez kilka wieków w praktyce nie istniał, a pojawił się tam w 1951, gdy ówczesny król Tribuhuvan zaprosił do Nepalu jezuitów z Patny na północy Indii, aby zajęli się szkolnictwem. Nie mogli oni jednak prowadzić normalnej działalności duszpasterskiej ani głosić kazań, i to nawet wtedy, gdy odprawiali nabożeństwa dla cudzoziemców.

Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero na początku lat osiemdziesiątych, gdy stopniowo rząd otwierał się na świat i zniósł niektóre ograniczenia działalności misyjnej w kraju. Nieliczni miejscowi katolicy należeli do diecezji Patna. 7 października 1983 Jan Paweł II utworzył misję „sui iuris”, obejmującą cały Nepal, z ośrodkiem w stolicy kraju – Katmandu. Jej pierwszym przełożonym został urodzony w tym mieście wspomniany ks. Anthony Francis Sharma, jezuita. W 13 lat później, 8 listopada 1996, papież podniósł misję do rangi prefektury apostolskiej, a 10 lutego 2007 Benedykt XVI ponownie zmienił jej status, tym razem tworząc wikariat apostolski Nepalu z siedzibą jego głowy w Katmandu. Wszystkimi tymi jednostkami kierował od początku ks. A. Sharma, który w 2007 został biskupem. Obecnie, po ponad 30 lat ustąpił on z tego z urzędu.

Ocenia się, że wśród ok. 30,5 mln mieszkańców kraju żyje 8 tys. katolików. Przed upadkiem monarchii w 2006 hinduizm, wyznawany przez prawie 3/4 ludności, miał status religii państwowej i wywierał duży wpływ na życie każdego obywatela. W latach 2006-08, pod wpływem masowych zamieszek, inspirowanych głównie przez miejscowych maoistów, zniesiono monarchię i kraj stał się republiką.

Ogłoszono m.in. wolność wyznania, ale chrześcijanie ciągle jeszcze doświadczają różnych przejawów dyskryminacji i gróźb ze strony hinduistów. Dotyczy to szczególnie kobiet i najbiedniejszych warstw społecznych, które najczęściej są ofiarami przemocy.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram