28 lipca 2021

Kto będzie narzucał światu zasady zielonej rewolucji? Tomasz Wróblewski o restrykcyjnych zakusach UE

(fot. YouTube / Warsaw Enterprise Institute)

To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć – mówił we wtorek na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Chodzi o „Fit for 55”, czyli zaprezentowany 14 lipca przez Fransa Timmermansa pakiet legislacyjny na rzecz klimatu i energii. Zakłada on między innymi zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa UE. Postulaty muszą zostać zaakceptowane przez rządy UE oraz Parlament Europejski. Może to zająć dwa lata.

Według Wróblewskiego dyskusję na temat unijnego eko-szaleństwa należy prowadzić „dwutorowo”. – Po pierwsze: zmiany klimatyczne istnieją i w jakiś sposób trzeba się do nich adaptować. Po drugie, jak każde wydarzenie, czy to naturalne, czy polityczne, będzie rodziło rozmaite interesy, zainteresowanie poszczególnych państw czy środowisk w celu wzmocnienia swojej pozycji – zaznaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

Gość PR24 wskazał, że ogłoszenie postulatów eurokratów „nie przypadkiem przypada na moment, kiedy zaczynają się negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi”. Jak wyjaśnił – USA chcą raczej „wprowadzić system, który będzie w jakimś stopniu przypominał wolnorynkowy i będzie zmuszał firmy do dostosowania się”, niż korzystać z instrumentów interwencjonizmu państwa. Z kolei Europa skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.

Rozmawiamy o tym, kto będzie narzucał światu zasady naprawy środowiska i zmian klimatycznych. Europa idzie tak daleko do przodu, żeby pokazać, jak wiele robi i podkreślić konieczność dostosowania się do niej – tłumaczył ekspert.

Przechodzimy w Europie, choć w USA też, przez pewną transformację dotyczącą myślenia o roli państwa – zauważył Wróblewski. – Frans Timmermans jest osobą, która niewątpliwie wierzy w dalece interwencjonistyczne rozwiązania, w silne państwo, które narzuca rozwiązania biznesowi, ludziom i określa ramy, w których mamy żyć – dodał.

 

Źródło: Polskie Radio 24, PolskieRadio24.pl

TK

 

Albo rozpad UE, albo budowa „wspólnoty totalitarnej”. Dr Łukasz Stach o unijnych planach walki z CO2

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram