15 kwietnia 2021

Liberalny jezuita chciałby zakazać młodym „starej” Mszy i „otworzyć” kapłaństwo

(Fot. You Tube / UCTV.TV)

„Kościół musi jasno stwierdzić, że chce by niezreformowana liturgia zniknęła i zezwala na nią jedynie z duszpasterskiej dobroci względem osób starszych, które nie rozumieją potrzeby zmian” – stwierdził ks. Thomas J. Reese SI, dawny redaktor naczelny jezuickiego „America Magazine”, a obecnie komentator Religion News Service. Duchowny chciałby także „reformy” kapłaństwa…

 

Według ks. Thomasa Reese’a, nadszedł czas na drugą część „reformy liturgicznej”. Jak stwierdził, czas już na dyskusję i na to, by liturgiści przeanalizowali pojawiające się głosy. Reese stwierdził, że poszczególne konferencje episkopatów powinny „zebrać uczonych, poetów, muzyków, artystów i duszpasterzy w celu stworzenia liturgii odpowiadających ich określonym kulturom”. Zasugerował także, że liturgia nie powinna być zastrzeżona dla mężczyzn-celibatariuszy, a diakoni (a nawet i świeccy) powinni mieć możliwość udzielania sakramentu namaszczenia i spowiedzi. Thomasa Reese wskazał także najważniejszy aspekt jego rozumienia Mszy: nie jest nim konsekracja, lecz „transformacja wspólnoty w Ciało Chrystusa, tak byśmy mogli żyć zgodnie z przymierzem zawartym poprzez Chrystusa”. Sugerował, że taką perspektywę powinny oddawać nowe modlitwy eucharystyczne…

„Po Pawłowej reformie liturgii zakładano że Msza trydencka czy łacińska zniknie. Biskupom dano prawo zniesienia jej w swoich diecezjach, ale niektórzy ludzie trzymali się tej starej liturgii aż po schizmę” – stwierdził Reese. „Kościół musi jasno stwierdzić, że chce by niezreformowana liturgia zniknęła i zezwala na nią jedynie z duszpasterskiej dobroci względem osób starszych, które nie rozumieją potrzeby zmian” – dodał, podkreślając przy tym, że „dzieci i ludzie młodzi nie powinni mieć prawa uczestniczenia w takich Mszach”.

Ks. Thomasa Reese (ur. 1945) wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w roku 1962, świecenia kapłańskie otrzymał w roku 1974. Posiada doktorat z politologii obroniony na Berkeley, w latach 1978 – 1985 współpracował z redakcją „America Magazine”, z kolei a w latach 1998-2005 był redaktorem naczelnym tego tytułu. Publicznie odrzucał katolicką naukę w zakresie oceny praktyk homoseksualnych, celibatu, aborcji i antykoncepcji. Pod odejściu z „America Magazine” był m.in. zatrudniony w Woodstock Theological Center, zamkniętym w roku 2013. Współpracował z „National Catholic Reporter”, obecnie pisze dla Religion News Service.

Źródło: lifesitenews.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(31)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy