16 czerwca 2021

Lidia Staroń kandydatką Sejmu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Czy zastąpi Adama Bodnara?

(Ryszard Staroń, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons)

Sejm wybrał niezależną senator Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą głosowało 231 posłów. Rywal Lidii Staroń, profesor Marcin Wiącek, uzyskał poparcie 222 przedstawicieli izby niższej. Teraz kandydaturą Lidii Staroń zajmie się Senat.

Lidia Staroń została we wtorek kandydatką Sejmu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Uzyskała ona poparcie posłów Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. Na Staroń zagłosowało też trzech z czterech posłów klubu Kukiz’15. Niezależna senator otrzymała ponadto trzy glosy Konfederatów i dwa posłów niezrzeszonych.

Za kandydaturą Marcina Wiącka głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i koła Polskie Sprawy. Profesora poparli też: Stanisław Tyszka z klubu Kukiz’15, Artur Dziambor z Konfederacji i Monika Pawłowska, niezrzeszona.

Wesprzyj nas już teraz!

Na prof. Wiącka zagłosowało także 9 osób z klubu PiS, łączonych z Jarosławem Gowinem. Usatysfakcjonowało to szefa PO, Borysa Budkę, który stwierdził, że „Gowin dotrzymał słowa pomimo wielkiej presji”.

Lidia Staroń zapowiedziała podjęcie rozmów w sprawie swojej kandydatury ze wszystkimi senatorami. Z kolei opozycja liczy na odrzucenie jej kandydatury przez Senat. Izba wyższa parlamentu ma 30 dni na podjęcie decyzji. Jest to już piąte podejście posłów i senatorów do wyboru następcy Adama Bodnara.

Źródła: dorzeczy.pl, rp.pl

JSJK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram