Chcemy stanowczo wypowiedzieć się w obronie chrześcijańskiej rodziny. Zagrożeniem dla niej jest dzisiaj gender – efekt trwających przemian ideowo-kulturowych promowanych przez niektóre ruchy feministyczne oraz rewolucję seksualną – napisali w liście biskupi.
W Liście pasterskim na Niedzielę św. Rodziny biskupi zdecydowanie wystąpili w obronie polskiej rodziny, przestrzegając przed zagrożeniem ze strony ideologii gender. Przypominamy obszerne fragmenty listu.
Wesprzyj nas już teraz!
„(…) Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą, zaś bycie – w ciele i duszy – mężczyzną „dla” kobiety i kobietą „dla” mężczyzny uczynił wielkim i niezastąpionym darem oraz zadaniem w życiu małżeńskim. Rodzinę oparł na fundamencie małżeństwa złączonego na całe życie miłością nierozerwalną i wyłączną. Postanowił, że taka właśnie rodzina będzie właściwym środowiskiem rozwoju dzieci, którym przekaże życie oraz zapewni rozwój materialny i duchowy” – napisali w liście biskupi.
Hierarchowie podkreślili, że męskość i kobiecość, oraz rodzina stanowią nie arbitralnie narzuconą regułę, ale wypływają z „odczytania natury osoby ludzkiej, natury małżeństwa i rodziny”. Biskupi pokreślili przy tym, że, jak pokazuje historia, lekceważenie Stwórcy jest „zawsze niebezpieczne”.
Biskupi ocenili, że w tym kontekście problematyka ideologii gender i działania niektórych mediów budzą niepokój. „Wobec nasilających się ataków tej ideologii skierowanych na różne obszary życia rodzinnego i społecznego czujemy się przynagleni, by z jednej strony stanowczo i jednoznacznie wypowiedzieć się w obronie chrześcijańskiej rodziny, fundamentalnych wartości, które ją chronią, a z drugiej przestrzec przed zagrożeniami płynącymi z propagowania nowego typu form życia rodzinnego” – czytamy w liście.
Hierarchowie twierdzą, że ideologia gender to „efekt trwających od dziesięcioleci przemian ideowo-kulturowych, mocno zakorzenionych w marksizmie i neomarksizmie, promowanych przez niektóre ruchy feministyczne oraz rewolucję seksualną”.
„Genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka. Twierdzi, że płeć biologiczna nie ma znaczenia społecznego, i że liczy się przede wszystkim płeć kulturowa, którą człowiek może swobodnie modelować i definiować, niezależnie od uwarunkowań biologicznych. Według tej ideologii człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną. To dobrowolne samookreślenie, które nie musi być czymś jednorazowym, ma prowadzić do tego, by społeczeństwo zaakceptowało prawo do zakładania nowego typu rodzin, na przykład zbudowanych na związkach o charakterze homoseksualnym” – napisali biskupi.
Biskupi oceniają, że niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą ta ideologia ma charakter destrukcyjny wobec człowieka i relacji międzyludzkich a tym samym całego życia społecznego. „Człowiek o niepewnej tożsamości płciowej nie jest w stanie odkryć i wypełnić zadań stojących przed nim zarówno w życiu małżeńsko-rodzinnym, jak i społeczno-zawodowym. Próba zrównania różnego typu związków jest de facto poważnym osłabieniem małżeństwa jako wspólnoty mężczyzny i kobiety oraz rodziny, na małżeństwie zbudowanej”.
Hierarchowie zwrócili uwagę na fakt, że nie wszyscy wiedzą czym jest ideologia gender i trudno im jest w związku z tym dostrzec niebezpieczne działania jej zwolenników. „(…) ideologia gender bez wiedzy społeczeństwa i zgody Polaków od wielu miesięcy wprowadzana jest w różne struktury życia społecznego: edukację, służbę zdrowia, działalność placówek kulturalno-oświatowych i organizacji pozarządowych. W przekazach części mediów jest ukazywana pozytywnie: jako przeciwdziałanie przemocy oraz dążenie do równouprawnienia” – przestrzegają biskupi.
„Wspólnota Kościoła w sposób integralny patrzy na człowieka i jego płeć, dostrzegając w niej wymiar cielesno-biologiczny, psychiczno-kulturowy oraz duchowy. Nie jest czymś niewłaściwym prowadzenie badań nad wpływem kultury na płeć. Groźne jest natomiast ideologiczne twierdzenie, że płeć biologiczna nie ma żadnego istotnego znaczenia dla życia społecznego” – czytamy w liście.
Biskupi zachęcają w liście do tego by podejmować odważne działania „które będą służyć upowszechnianiu prawdy o małżeństwie i rodzinie. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest dzisiaj edukacja środowisk wychowawczych”.
Hierarchowie ze swoim apelem zwrócili się nie tylko do rodzin i organizacji społecznych, ale także do instytucji odpowiadających za polską edukację. Proszą, aby te „nie ulegały naciskom nielicznych, choć bardzo głośnych, środowisk, dysponujących niemałymi środkami finansowymi, które w imię nowoczesnego wychowania dokonują eksperymentów na dzieciach i młodzieży. Wzywamy instytucje oświatowe, aby zaangażowały się w promowanie integralnej wizji człowieka”.
Na koniec biskupi proszą o modlitwę w intencji małżeństw, rodzin oraz wychowywanych w nich dzieci.
Źródło: KAI
ged