13 lutego 2013

Wczoraj wieczorem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z premierem Litwy Algirdasem Butkevicziusem. Prezydent zapewnił szefa litewskiego rządu o swoim zaangażowaniu na rzecz dobrej współpracy polsko-litewskiej. Niemal w tym samym czasie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zagroziła, że opuści koalicję rządzącą, jeżeli minister oświaty Litwy nie podpisze dokumentu przewidującego ułatwienia w egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.

 

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski wyraził nadzieję na powodzenie planu rozwiązania problemów polskiej mniejszości na Litwie tak, aby polska społeczność w tym kraju mogła stanowić dobry pomost we współpracy polsko-litewskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wizyta premiera Litwy w Polsce jest pierwszą po tym, gdy po wygranych wyborach pod koniec ub. roku objął on stanowisko szefa rządu. Butkeviczius jest kolejnym litewskim politykiem, który w ostatnich dniach odwiedza Polskę. W miniony czwartek w Warszawie gościł szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius, który po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim deklarował, że nieporozumienia i niedomówienia powinny odejść w przeszłość.

 

Jak wiadomo, Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych – polskich i litewskich – nazw ulic i miejscowości w regionach, które zamieszkują, oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach; mają problemy ze szkolnictwem polskim, a także ze zwrotem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli Polacy.

 

W ocenie Polaków, najbardziej palącym problemem jest jednak sprawa ujednolicenia egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Przewiduje to przyjęta w 2010 roku nowa redakcja ustawy o oświacie. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagają się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

 

Dokument, który przewiduje ulgi w ocenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów szkół nielitewskich, minister oświaty miał podpisać już w ubiegły czwartek, jednak dotychczas tego nie zrobił.

 

W związku z tym, politycy AWPL zagrozili, że ich partia opuści koalicję rządzącą. – Nie pozwolimy na to, by nasi partnerzy wykorzystywali nasz udział w koalicji tylko do realizacji własnych celów – podkreślił przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski. Polityk, który wypowiadał się jeszcze przed wizytą premiera Litwy przewidywał, iż będzie on mówił, że problemy litewskich Polaków są rozstrzygane. – A w samej rzeczy nic się nie robi – zaznaczył  Tomaszewski.

 

Program centrolewicowego rządu, który rozpoczął pracę w grudniu 2012 roku przewiduje rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi boryka się polska mniejszość. Jednak wśród litewskich Polaków panuje opinia, że nie należy spodziewać się szybkich i łatwych decyzji. – Wątpię, czy uda nam się w tej koalicji zrealizować swój program – mówi Tomaszewski.

 

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu przez litewski portal 15min.lt, społeczeństwo litewskie nie jest przychylne rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez Polaków na Litwie. Aż 37 proc. badanych wyraziło opinię, że pod żadnym pozorem nie należy spełniać żądań Polaków dotyczących pisowni nazwisk polskich i polskiej oświaty. 45 proc. uznało, że żądania litewskich Polaków należy spełniać w zamian ze spełnianie żądań polskich Litwinów, a tylko 15 proc. uznało, że Litwa powinna spełnić żądania Polaków. 4 proc. wyraziło opinię, że na razie nie należy aktywizować współpracy z Polską.

 

Źródło: stefczyk.info, znadwilii.lt

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram