13 lipca 2022

Litwa jeszcze w tym roku chce ukończyć płot na całej granicy z Białorusią

(Zdjęcie ilustracyjne Bőr Benedek, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Litwa zamierza jeszcze w tym roku ukończyć budowę fizycznej bariery wraz z systemem obserwacyjnym na całej granicy z Białorusią – oświadczył we wtorek wieczorem litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius w rozmowie z TVP World.

Abramaviczius powiedział, że dzięki zdecydowanym krokom, które Litwa podjęła w zeszłym roku w reakcji na sztucznie wywołany kryzys migracyjny, udało się zatrzymać napływ migrantów i skierować ich z powrotem na Białoruś. Przyznał jednak, że sytuację utrudnia ewidentna sprzeczność między prawem państw członkowskich Unii Europejskiej do ochrony swoich granic a niektórą unijną legislacją w kwestii dostępności prawa do składania przez migrantów wniosku o azyl, gdzie tylko chcą.

My jako państwo członkowskie proponujemy Komisji (Europejskiej), Radzie (UE), aby zmienić legislację, szczególnie w sprawie kodeksu granicznego Schengen, aby uwzględnić fizyczną barierę jako środek do zapewniania ochrony granicy, a także, by rozważyć niektóre specjalne środki, aby zapobiec instrumentalizacji migrantów – mówił wiceszef MSW Litwy.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak zauważył, choć Litwa zatrzymała napływ migrantów i kontroluje sytuację, to od czasu zeszłorocznego kryzysu migracyjnego geopolityczna sytuacja w regionie się pogorszyła, bo hybrydowa agresja, dokonywana poprzez instrumentalizację migrantów, przekształciła się w konwencjonalną wojnę na Ukrainie, w której Białoruś jest sojusznikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Abramaviczius wskazał, że choć Litwa podejmuje własne działania w celu zabezpieczenia granicy, konieczne są też wspólne, ogólnounijne ustalenia w tej sprawie. –Fizyczna bariera z systemem obserwacyjnym jest dla nas bardzo ważna i planujemy ją ukończyć w tym roku na całej granicy z Białorusią, czyli na długości 680 km. Więc nasza granica będzie zapewne najbardziej chronioną. Ale tym, co jest dla nas najistotniejsze jest to, że potrzebujemy działać wspólnie z innymi krajami granicznymi i muszą być wprowadzone wspólne standardy w kwestii tego, co oznacza granica zewnętrzna, bo są pewne różnice – Komisja ma swoje zdanie, państwa członkowskie – swoje, NGO-sy – jeszcze inne. Więc wspólne standardy dla całej granicy zewnętrznej są ważne – wyjaśnił. Wyraził przy tym zadowolenie, że niektóre kraje UE, jak Finlandia, myślą o tym, by pójść śladem Litwy i postawić płot na granicy z Rosją.

Litewski wiceminister został zapytany także o presję na jego kraj, którą Rosja próbuje wywierać w związku ze sprawą tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego. Podkreślił, że to nie jest tylko problem Litwy, lecz całej UE. –Musimy połączyć dwie sprawy – sankcje nałożone na Rosję, które są wspólną europejską polityką i są pewne terminy na implementację poszczególnych pakietów i tu musimy się stosować, z drugiej strony musimy zapewnić tranzyt tych towarów i osób, które nie są objęte sankcjami. Więc naszą rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa tego tranzytu. Będziemy stosować się do tych zasad. Oczywiście niektóre państwa członkowskie patrzą na to nieco inaczej, ale będziemy stosować się do generalnej zasady sankcji, że jakiekolwiek towary znajdujące się liście w którymkolwiek z pakietów nie mogą zostać wprowadzone na terytorium UE – zapewnił. (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram