Pierwsze od wybuchu imigracyjnego kryzysu wybory w Niemczech stały się swego rodzaju plebiscytem w sprawie poparcie lub kontestacji strategii kanclerz Merkel. Jak wynika ze wstępnych wyników, w niedzielę 13 marca partia szefowej rządu straciła swój dotychczasowy stan posiadania w parlamentach Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu i Saksonii-Anhaltu. Tryumfuje natomiast antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec.
Największy tryumf Alternative für Deutschland zanotowała w landzie Saksonia-Anhalt. Poparło ją tam, wedle wstępnych danych, ponad 21 proc. głosujących. Chociaż partia kanclerz Merkel, CDU, zwyciężyła w tym landzie z wynikiem 30,5 proc., to uzyskane poparcie jest mniejsze niż w 2011 roku o ponad 2 proc. W kraju związkowym Saksonia-Anhalt to jednak socjaliści są największym przegranym. W ciągu 5 lat SPD straciła aż 10 proc. poparcia i w niedzielę uzyskała niecałe 12 proc. głosów.
Wesprzyj nas już teraz!
Najbardziej wyrównana walka między dwoma głównymi partiami, CDU i SPD, toczyła się w Nadrenii-Palatynacie. Ostatecznie tryumfowali tam socjaliści z wynikiem 37,5 proc. Chadeków poparło 32,8 proc. głosujących. Na osiągnięty wynik nie może narzekać AfD. Chociaż do rezultatu z Saksonii-Anhaltu wiele brakuje, to także w Nadrenii-Palatynacie zdobyli znaczne poparcie – 10 proc.
W dotychczasowym bastionie chadeków, Badenii-Wirtembergii, CDU zdobyła jedynie 27,5 proc. głosów, czyli o blisko 12 proc. mniej niż przed pięcioma laty. Tamtejsze wybory wygrali Zieloni, których lider – Winfried Kretschmann – najprawdopodobniej nadal sprawował będzie funkcję premiera. W tym landzie antyimigrancka AfD i proimigrancka SPD zdobyły niemal takie same poparcie, kolejno 12,5 i 13 proc.
Wielu analityków uważa, że wyborcy głosujący na AfD kierują się głównie kwestią kryzysu migracyjnego i popierając tę formację chcą pokazać rządzącej krajem chadecko-socjalistycznej koalicji, jakiego rozwiązania oczekują.
Więcej o AfD przeczytaj TUTAJ.
Źródło: thelocal.de , bbc.com
MWł