28 października 2020

Luizjana zagłosuje za poprawką do konstytucji odrzucającej aborcję

(Fot. Pixabay)

Przy okazji wyborów prezydenckich mieszkańcy Luizjany zadecydują 3 listopada o poprawce do konstytucji, która uniemożliwi sądom Luizjany bezpodstawnego wywodzenia z konstytucji stanowej „prawa do aborcji” lub „prawa do publicznego finansowania aborcji”.

 

Poprawka 1 stanowi, że „nic w tej konstytucji nie może być interpretowane jako zabezpieczenie lub ochrona prawa do aborcji lub wymogu finansowania aborcji”. Senator Katrina Jackson, Demokratka broniąca życia od poczęcia jest autorką nowelizacji, którą wsparło wielu kongresmenów z różnych partii. Jackson zaznaczyła w artykule opublikowanym w zeszłym tygodniu, że zgodnie z proponowaną zmianą, sądy stanowe nie będą mogły obchodzić istniejących przepisów dotyczących ochrony życia, uznając, że konstytucja stanowa dopuszcza proceder uśmiercania dzieci poczętych.

 

Podobna sytuacja miała już miejsce w 13. innych stanach, w tym ostatnio w Kansas. Senator wskazała, że sądy wywodzą „prawo do aborcji” z ustawy zasadniczej Kansas, podczas gdy „słowo aborcja nie występuje w konstytucji stanu Kansas”. Dodała, że de facto poprawka nie zakazuje aborcji, a jedynie pozostawia tę kwestię do uregulowania przez ustawodawców, a nie sędziów stanowych.

 

Luizjana zezwala na uśmiercanie dzieci poczętych w nielicznych wypadkach, w tym m.in. w celu ratowania życia matki. „Nasz zbiór praw chroniących życie zapewnia kobietom dostęp do prawdy o ciąży przed aborcją, potwierdza, że małoletni starający się o aborcję muszą mieć zgodę rodziców, a dzieci urodzone żywe po nieudanej aborcji muszą otrzymać natychmiastową opiekę medyczną. Nasze prawo gwarantuje również, że ani dolar z podatku stanowego nie będzie przeznaczany na finansowanie aborcji. Jednak te i inne prawa są zagrożone, jeśli nie przyjmiemy poprawki 1”- napisała Jackson.

 

Kristen Day, dyrektor wykonawczy Democrats For Life of America, wskazała, że ​kilkanaście stanów wprowadziło propozycje, by wyraźnie wpisać „prawo do aborcji” w konstytucjach stanowych.

 

W maju 2019 r. kongresmeni z Vermont zaproponowali poprawkę, która wpisałaby „prawo do aborcji” do konstytucji stanu. Zanim tak się stanie, propozycja musi zostać ponownie uchwalona przez kongres w latach 2021-2022 i zatwierdzona przez wyborców w wyborach w listopadzie 2022 roku.

 

Gdyby ta inicjatywa powiodła się, Vermont będzie pierwszym stanem w USA, który nada roszczeniu aborcyjnemu rangę konstytucyjną.

 

Luizjana idzie w odwrotnym kierunku, by uniemożliwić sądom stanowym bezpodstawnego wywodzenia z konstytucji domniemanego „prawa do aborcji” czy też obowiązku jej finansowania. – Luizjana jest stanem bardzo pro-life – nikt nie chce publicznego finansowania aborcji, więc jeśli ustawodawca zmieniłby zdanie i ktoś chciałby spróbować sfinansować aborcję ze stanowych pieniędzy, byłoby jasne, że nie jest to zgodne z konstytucją – zaznaczyła Jackson w rozmowie z CNA.

 

Kongresmenka dodała, że znaczna większość ludzi sprzeciwia się publicznemu finansowaniu aborcji i dlatego zabezpieczenia są konieczne. Jackson była także autorem ponadpartyjnego prawa Luizjany, które wymagało, aby kliniki aborcyjne spełniały te same standardy, co ośrodki chirurgiczne. W czerwcu Sąd Najwyższy zakwestionował regulację w czerwcu.

 

Ustawa o ochronie przed niebezpieczną aborcją uzyskała szerokie poparcie obu stron w ustawodawstwie stanowym i została podpisana przez gubernatora, a o jej odrzuceniu przez SN zadecydował zaledwie jeden głos sędziego.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie