29 września 2021

Machina niemieckiej Drogi Synodalnej wytoczona nad Renem. Ruszają obrady nad „reformą” Kościoła

(Luminarze niemieckiej Drogi synodalnej, kard. Reinhard Marx i bp Georg Bätzing / Źródło: Deutsche Bischofskonferenz)

Już w czwartek we Frankfurcie nad Menem rozpoczyna się drugie zgromadzenie generalne tzw. Drogi Synodalnej. Kontrowersyjny projekt, od którego dystansuje się część niemieckich biskupów, podejmie tematy moralności seksualnej, form życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w Kościele. Bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony upublicznił alternatywną propozycję tekstów synodalnych.

Jak zwraca uwagę niemiecka agencja katolicka KNA, od strony operacyjnej spotkanie postępowych niemieckich biskupów sprzeciwia się intencjom papieża Franciszka, który zalecał, by efektem synodalności było „budzenie nadziei”, a nie produkowanie tekstów. Tymczasem luminarze niemieckiej Drogi Synodalnej przygotowali propozycje 14 tekstów końcowych, z których niektóre liczą nawet po 40 stron. W propozycjach zawarto w sumie 100 zmian wpisujących się w upragnioną przez część niemieckiej hierarchii „reformę” Kościoła.

Jednym z naczelnych propagatorów Drogi Synodalnej pozostaje przewodniczący niemieckiego episkopatu, bp Georg Bätzing, który z okazji rozpoczynających się 30 września obrad stwierdził, iż są one „wielką szansą” oraz że „konieczne jest, aby ponownie powiązać konkretne warunki życia z Ewangelią Jezusa Chrystusa”. Jego zdaniem synodalność wychodzi naprzeciw potrzebie „nawrócenia w najprawdziwszym sensie i w religijnym rozumieniu tego słowa”.

Wesprzyj nas już teraz!

Niemiecka myśl o synodalności, wpisującą się w „kolegialistyczne” postulaty Soboru Watykańskiego II, podjął papież Franciszek, przyznając Niemcom prekursorską rolę w tzw. „procesie” synodalnym prowadzącym do zaplanowanego na rok 2023 Synodu o synodalności. O korzeniach i historii synodalności mówił Krystian Kratiuk w wystąpieniu z okazji XVIII Kongresu Konserwatywnego – zachęcamy do wysłuchania prelekcji!

Na przekór głównemu nurtowi niemieckiej Drogi synodalnej poszedł biskup Ratyzbony, Rudolf Vodelholzer, uruchamiając stronę internetową z alternatywnymi propozycjami tekstów synodalnych. Hierarcha skrytykował głównie „demokratyzującą” ofensywę niemieckich progresistów. – Podstawowa struktura sakramentalna Kościoła prawie się nie pojawia, a sakramentalność urzędu biskupiego nie występuje w formie wypracowanej przez II Sobór Watykański. Niektórzy biskupi uważają, że jest to równoznaczne z „samolikwidacją episkopatu” – ocenił w rozmowie z KNA.

Na stronie swój alternatywny tekst zamieścił również biskup Pasawy, Stefan Oster. 

Źródło: KAI

FO

Zachęcamy także do wysłuchania dwugłosu prof. Grzegorza Kucharczyka z PAN i red. Pawła Chmielewskiego na temat niemieckiej Drogi synodalnej:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram