27 maja 2012

Mali: ekstremiści utworzą islamską republikę

(fot. Ken Bergmann)

Dwie największe grupy rebeliantów porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnej organizacji na kontrolowanych terenach północnego Mali. Rozpoczęto oficjalne wprowadzanie szariatu.

 

Dwa miesiące minęły już od opanowaniu terenów Azawadu – regionu w północnym Mali o powierzchni większej od Francji – przez rebelię Tuaregów. W ciągu ostatnich dni doszlo do porozumienia między kierownictwem dwóch największych grup islamskich radykałów. 26 maja reprezentanci Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu razem z kierownictwem islamistycznej „Ansar Dine” proklamowali powstanie niepodległego państwa – Islamskiej Republiki Azawadu. W ciągu najbliższych tygodni powołany zostanie też rząd. Formacja „Ansar Dine”, łączona otwarcie z Al-Kaidą Islamskiego Magrebu, rozpoczęła już wprowadzanie szariatu na kontrolowanych terytoriach.

 

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zapowiedziała w kwietniu utworzenie wspólnego kontyngentu wojskowego, który ma wesprzeć rząd Mali w walce z separatystami. 6 kwietnia junta wojskowa sprawująca władzę na południu kraju podpisała porozumienie z przywódcami ECOWAS o rozpoczęciu okresu stabilizacyjnego a 18 maja tamtejszy parlament uchwalił amnestię dla kierownictwa marcowego zamachu stanu.

Wspólne siły ECOWAS, szacowane na ok. 3 000 żołnierzy, nie zostały jeszcze zaangażowane w konflikt.

 

Źródło: euronews.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie