Rządząca Berlinem lewacka koalicja zamierza otworzyć niemiecko-arabską szkołę. Placówka ma edukować dzieci imigrantów, rzekomo ułatwiając ich integrację.
O planach czerwono-czerwono-zielonej koalicji poinformował berliński lewicowy dziennik Berliner Zeitung. Niemiecko-arabska szkoła ma oferować uczniom nauczanie w dwóch językach. Dzięki temu ułatwiona ma być ich integracja w społeczeństwie, a co więcej – podkreślona wartość arabskojęzycznych mieszkańców Republiki Federalnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomysł ten jest jedynie częścią szerszego projektu lewicowych władz Berlina. Miasto, którym od ostatnich wyborów rządzi koalicja socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i postkomunistycznej Lewicy, chcą rozszerzyć dotychczasową ofertę dwujęzycznych szkół w niemieckiej stolicy. Mają powstać nowe placówki ukierunkowane na Turków, Arabów, Kurdów i imigrantów z Europy Wschodniej.
Jak informuje Berliner Zeitung, powstanie kolejnych niemiecko-tureckich i pierwszych niemiecko-arabskich szkół to fundamentalny krok w edukacji zwłaszcza dla Zielonych. Polityk tej partii Stefanie Remlinger powiedziała w rozmowie z dziennikiem, że możliwość dobrego nauczenia się tych języków w szkole jest bardzo ważna, a co więcej trzeba myśleć o wprowadzeniu możliwości zdawania matury z arabskiego lub tureckiego. Na tym nie koniec rzekomych zalet pomysłu, bo jak mówi Remlinger, zatrudnienie arabskojęzycznych pedagogów uczyni kolegia nauczycielskie „bardziej różnorodnymi”, w ten sposób czyniąc berlińskie szkolnictwo w większej mierze „sprawiedliwym”.
Obecnie w Berlinie funkcjonuje 30 tak zwanych „szkół europejskich”, w którym obok języka niemieckiego naucza się także w innym języku, na przykład angielskim, francuskim, hiszpańskim rosyjskim albo tureckim. Zamysł polega na tym, że połowa uczniów składa się z rodowitych Niemców, a druga połowa z imigrantów. W istocie jednak, jak wskazuje konserwatywny tygodnik „Junge Freiheit”, zazwyczaj dominują imigranci. Zdaniem krytyków pomysłu powołania szkoły niemiecko-arabskiej, tak samo będzie w tym wypadku, co da skutki przeciwne do zamierzonych.
Źródła: Berliner-zeitung.de, jungefreiheit.de
Pach