O akcji katolików, którzy zwrócili się do Papieża, by stanął w obronie nauczania Magisterium Kościoła dotyczącego małżeństwa, informują media na całym świecie. W licznych publikacjach dotyczących Synowskiej Prośby zwraca się uwagę, iż Papież „znajduje się pod presją” nie tylko katolików świeckich, ale i licznego grona duchownych. W tym biskupów i kardynałów.
„Synowską Prośbę” podpisało już ponad pół miliona osób, w tym 126. kardynałów, arcybiskupów oraz biskupów. Hierarchowie i katolicy świeccy – zaniepokojeni zabiegami części niemieckich, francuskich, szwajcarskich i włoskich duchownych, zmierzających do umożliwienia osobom żyjącym w niesakramentalnych związkach i prowadzących nieuporządkowane życie, przyjmowanie Komunii świętej – apelują do Papieża Franciszka, by przeciwstawił się próbom zmienienia odwiecznego nauczania Magisterium Kościoła w kwestiach tak zasadniczych, jak małżeństwo i rodzina. Jak podkreślają sygnatariusze, nie należy siać wśród wiernych zamętu. Duchowni mówią wprost: papież powinien przemówić i klarownie wypowiedzieć się w obronie nauczania moralnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Niektóre media podkreślają, że pontyfikat Franciszka zasadniczo różni się od pontyfikatów poprzednich papieży, zdecydowanie broniących tradycyjnego nauczania moralnego. Brytyjskie portale katolickie i anglikańskie piszą, że „papież ma problem” ponieważ „nawet jeśli będzie chciał przeforsować pewne zmiany”, to napotka opór wielu hierarchów mianowanych przez konserwatywnych papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Petycja zainicjowana przez katolickie środowiska broniące rodziny trafi do Ojca świętego 29 września br. – w święto Michała Archanioła. Tuż przed rozpoczęciem Synodu o Rodzinie.
Wśród znanych hierarchów, którzy złożyli podpisy pod petycją, odnaleźć można kard. Raymond Burke’a, kard. Jorge Medinę z Chile, kard. Ricardo Vidala z Filipin, kard. Alexandra José Marię dos Santos z Mozambiku i kard. Jānisa Pujatsa z Łotwy. Oprócz tego pod „Synowską Prośbą” podpisało się także ponad 100 biskupów i arcybiskupów, przedstawiciele różnych organizacji z całego świata, w tym m.in.: John Smeaton (SPUC), Luke Gormally (dyrektor brytyjskiego Ośrodka Bioetyki Anscombe), były senator USA Rick Santorum i wielu innych.
Portale i magazyny katolickie, głównie z Europy i Ameryki Północnej, ale także z Azji i Afryki cytują wypowiedź Johna Ritchie, dyrektora TFP Student Action, który zwrócił uwagę, że Kościół jest „latarnią moralności i stabilności w naszej bezbożnej kulturze”. Kościół z tego powodu „musi przeciwstawić się liberalnej presji, aby zmiękczyć dyscyplinę moralną”. Musi stanąć zdecydowanie w obronie tradycyjnego małżeństwa i rodziny, by uratować świętą instytucję małżeństwa.
AS
Ty też możesz podpisać Synowską Prośbę do Ojca Świętego!