22 listopada 2013

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniają, że zmiany w systemie emerytalnym, które zapowiedział rząd, nie wystarczą by poprawić kondycję finansów publicznych.

 

Ocena ekspertów związana jest z zakończoną właśnie misją w naszym kraju. – Po ostrym spowolnieniu, polska gospodarka zaczęła się odradzać. Ten trend będzie kontynuowany w 2014 r., głównie dzięki ożywieniu popytu krajowego – mówi Julie Kozack, szefowa misji MFW.

 

Jednak zdaniem ekspertów Funduszu potrzebne są kolejne zmiany w Polsce. Rząd powinien przede wszystkim wspierać wzrost gospodarczy i nadal ograniczać deficyt finansów publicznych. Wskaźnik wzrostu, zdaniem przedstawicieli MFW, w tym roku będzie wyższy o 1,3 proc. a w przyszłym o 2,7 proc. Deficyt z kolei obniża się. Jego spadek o 1 pkt proc. ma być zasługą przede wszystkim przesuwania pieniędzy z OFE do budżetu państwa.

 

MFW zaleca też Polsce obniżenie długu publicznego. „Do 2016 r. potrzebne będą dodatkowe rozwiązania, które ograniczą deficyt strukturalny o 0,5-1 pkt. proc., aby Polska mogła osiągnąć swój średnioterminowy cel, czyli deficyt w wysokości 1 proc. PKB” – można przeczytać w komunikacie.

 

Zdaniem przedstawicieli Funduszu nie wystarczą też zmiany dokonane przez rząd w systemie emerytalnym. Eksperci zalecają przegląd przywilejów emerytalnych i systemu rentowego. – Gospodarce potrzebne są też dodatkowe dobrowolne oszczędności, które zrekompensują emerytom obniżającą się stopę zastąpienia w państwowym systemie emerytur – mówi Julie Kozack.

 

 

Źrodło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie