„A gdyby tak zwierzęta miały własne pieniądze i mogły wydawać je na ochronę przyrody i rozwijanie bioróżnorodności, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie? Taka właśnie idea przyświeca firmie technologicznej Tehanu, która wpadła na pomysł międzygatunkowych pieniędzy”, czytamy w raporcie „From The World Ahead, 2025”, którego obszerne opracowanie opublikował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Okazuje się, że „międzygatunkowe pieniądze”… są już w obiegu. W roku 2024 korzystało z nich „19 goryli górskich z Rwandy, a w 2025 r. program ma objąć wszystkie goryle w tym kraju”.
„W nadchodzącym roku organizacja planuje również start odrębnego projektu na rzecz ochrony słomkowego nietoperza owocożernego, który występuje w całej Afryce Środkowej i odgrywa istotną rolę w zapylaniu roślin”, czytamy.
Wesprzyj nas już teraz!
„Opracowany przez firmę Tehanu system wykorzystuje specjalne czujniki i sztuczną inteligencję do monitorowania aktualnej sytuacji i potrzeb zwierząt. Pozwala to na podjęcie sprawnych działań, zarówno gdy zachodzi konieczność usunięcia kłusowniczych pułapek, jak i leczenia weterynaryjnego konkretnego goryla. Znajdujący się najbliżej pracownik, wykwalifikowany do wykonania danego zadania, jest lokalizowany i zatrudniany za pośrednictwem platformy usług online, którą firma nazywa platformą pracy tymczasowej na rzecz przyrody. Po wykonaniu pracy firma wypłaca wynagrodzenie. W ten sposób zwierzęta mogą opłacać lokalnych pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami i z uwzględnieniem warunków zasiedlanego przez nie ekosystemu”, wyjaśnia „DGP”.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG