7 maja 2021

Minister Niedzielski o specjalnych przywilejach i kodach QR dla zaszczepionych przeciw COVID

(fot. screen TVP Info)

W tej chwili pracujemy nad tym, żeby lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogli mieć listy osób, którzy się jeszcze nie zaszczepili – powiedział w piątek na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że sprawdzanie, czy dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, będzie odbywało się za pomocą specjalnego kodu.

Minister zdrowia zapewnił, że nie ma póki co planu dotyczącego wprowadzenia obowiązkowych szczepień. – Liczba szczepionych systematycznie rośnie. Na razie skuteczna jest metoda przekonywania i tłumaczenia – powiedział Niedzielski.

Na pytanie, ile osób w wieku 60-69 lat jest już zaszczepionych, minister odpowiedział, że „zostało przekroczone 50 proc.”. – W tej chwili pracujemy nad tym, żeby lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogli mieć listy osób, którzy się jeszcze nie zaszczepili – dodał Niedzielski. – Każdy lekarz rodzinny będzie mógł zweryfikować, czy jego pacjenci powyżej 60. roku życia zostali zaszczepieni – sprecyzował.

Niedzielski odniósł się również do słów odpowiedzialnego za program szczepień szefa KPRM Michała Dworczyka, który mówił o systemie zachęt dla osób, które poddadzą się szczepieniom. – Najważniejszą jest to, że otrzymujemy odporność na chorobę. To powinno być wystarczające – powiedział Niedzielski.

Jest jeszcze druga grupa osób, które są w pełni zaszczepione, są one wyłączone z wszelkich limitów, które obowiązują na przyjęciach. Takie osoby nie muszą być także na kwarantannie. To przywileje, które są naturalną konsekwencją tego, że są zaszczepione. (…) Być może będziemy dyskutowali na ten temat później – zapewnił minister zdrowia.

Niedzielski został zapytany również o to, jak policja i sanepid sprawdzać, czy przekroczone zostały limity osób w restauracjach bądź przyjęciach. Z limitów wyłączone zostały osoby, które zostały już w pełni zaszczepione. – Na tę chwilę trzeba będzie mieć ze sobą dowód zaszczepienia, będzie to kod QR, który może być wydrukowany albo zeskanowany na telefonie. Na podstawie tego odczytu można bardzo łatwo sprawdzić, kto jest zaszczepiony. Kod QR będzie dostępny po dwóch dawkach, w przypadku szczepionki Johnson & Johnson wystarczy oczywiście jedna dawka – zapewnił minister.

 

Źródło: TVN24

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(126)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy