Wskutek trwających w Mjanmie – znanej również jako Birma – walk, katolicka katedra diecezjalna w Banmaw została całkowicie zniszczona przez wojsko. Siły rządu podłożyły ogień pod świątynię i spaliły ją „na popiół” w wigilię liturgicznego wspomnienia jej patrona. To już kolejny raz, kiedy działania reżimu okazują się wymierzone przeciwko chrześcijanom.
Destrukcja katedry pw. św. Patryka, jak podał portal aciprensa.com, była wynikiem działań grup zbrojnych trzymających stronę junty wojskowej, która w 2021 roku przeprowadziła zamach stanu. Świątynię zniszczono doszczętnie w niedzielę 16 marca.
Read more: https://tinyur#inspiringfaith #Bishop #Banmaw #Myanmar #catholicmission #catholicchurch #FaithJourney #churchhistory #MissionarySpirit #Pioneering #catholicheritage #evangelization #GlobalMission #InspiringFaith pic.twitter.com/bopBBjEUUw
Wesprzyj nas już teraz!
— UCAN Sri Lanka (@UCANSriLanka) November 14, 2024
Z kolei pod koniec lutego na terenie tej samej diecezji spłonął budynek plebanii wraz z biurami kurialnymi i szkołą, które w sobie mieścił.
Diecezja Banmaw została utworzona w 2006 roku i przed wybuchem wojny domowej liczyła 27 tysięcy wiernych spośród 407 tysięcy mieszkańców górzystego terytorium, które obejmuje jej jurysdykcja. Lokalnym biskupem jest bp Raymond Sumult.
To nie pierwsze z chrześcijańskich miejsc kultu zniszczone podczas wojny domowej w Mjanmie. W lutym bieżącego roku bardzo dotkliwie uszkodzony został kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mindat podczas nalotów bombowych na jedyny zamieszkany w większości przez chrześcijan region, nazywany Chin.
#Myanmar: Feuer zerstört Kathedrale von Banmaw https://t.co/LqshleekdL
— Vatican News (@vaticannews_de) March 18, 2025
Źródła: aciprensa.com, maryknollmagazine.org, licas.news
FA
Mjanma: wojsko wtargnęło do katedry i aresztowało biskupa wraz z wiernymi
Birma: kardynał Bo modli się za zabitego księdza i wzywa do zaprzestania przemocy