27 kwietnia 2019

MON kupuje nowe śmigłowce. Będą ochraniały polskie porty

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Do końca roku 2022 polska armia otrzyma cztery śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych.

 

Wartość kontraktu opiewa na 1,65 mld zł brutto. Cena ta zawiera cały pakiet szkoleniowo logistyczny. Umowę polski rząd zawarł z włoską grupą Leonardo, do której należy WSK PZL-Świdnik.

 

Umowa dotyczy nie tylko pakietu logistycznego, w ramach którego Polska otrzyma zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, ale także szkolenia załóg i personelu naziemnego.

 

Śmigłowce mają służyć m.in. ochronie polskich portów i osłonie nawodnych jednostek pływających.

 

Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku podobnie, jak staramy się umacniać zakłady w Mielcu – powiedział, przypominając kontrakty na śmigłowce Black Hawk dla policji i wojska.

 

Morawiecki przypomniał również o planie modernizacji technicznej polskiej armii do roku 2026 o wartości 185 mld zł, a także o decyzji zwiększającej liczebność wojska.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie