26 kwietnia 2012

Mularczyk: „Są w PO skrzydła, które próbują podważać pozycję Kościoła w Polsce”

(Arkadiusz Mularczyk, fot. kp-solidarnapolska.pl/)

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się dziś kolejne spotkanie wąskiego zespołu ekspertów ze stron: kościelnej i rządowej w sprawie finansowania Kościoła katolickiego i związków wyznaniowych. Przedmiotem obrad był projekt umowy rządu i Episkopatu Polski, jaka poprzedzać winna ustawę likwidującą Fundusz Kościelny i wprowadzająca w jego miejsce nowy system finansowego wsparcia Kościoła katolickiego oraz związków wyznaniowych. Obowiązek negocjacji w takim trybie nakłada na obie strony art. 22 Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

 

Nasze rozmowy są w toku i nadal będą się toczyć – powiedział po zakończeniu obrad ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który dodał, że następne spotkanie Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych zostało zaplanowane na 11 maja. W tym czasie pracować będą wspólnie podzespoły ekspertów obu stron: rządowej i kościelnej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak podkreślają kościelni eksperci, nowy model finansowania Kościoła powinien bazować na doświadczeniach krajów europejskich, które posiadają podobne zasady prawne w relacjach do Kościoła i związków wyznaniowych. Chodzi tu o zasadę wzajemnej autonomii, nie wykluczającej jednak współpracy na rzecz dobra wspólnego społeczeństwa. Interesujące są pod tym względem rozwiązania przyjęte we Włoszech, na Węgrzech i w Hiszpanii. Na Węgrzech jest to 1 % dobrowolnego odpisu podatkowego, we Włoszech – 0, 8 %, a w Hiszpanii – 0,7 %.

 

Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski komentując propozycje jakie rząd przedstawił stronie kościelnej, czyli 0,3 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego mówi: – Ta propozycja budzi takie wątpliwości, ponieważ przepisy konstytucji mówią o tym, że kwestia światopoglądu jest prywatną sprawą każdego człowieka. Ja jednak mam zastrzeżenia przede wszystkim do sposobu pracy nad nowymi zasadami finansowania Kościoła.

 

Tłumacząc swoje zdanie poseł Mularczyk wyjaśnia, że rząd forsuje swoje rozwiązania w tej sprawie, zamiast uzgodnić je wcześniej z Episkopatem Polski. – Relacje państwo-Kościół powinny być zgodnie z Konkordatem rozwiązywane na drodze konsensusu i porozumienia. Tego typu działań ze strony rządu nie widzimy. Od samego początku widać, że rząd tę sprawę chcę upolitycznić. Widać grę polityczną, ukłon Platformy Obywatelskiej w stronę środowisk lewicujących i antyklerykalnych. Sposób traktowania strony kościelnej budzi mój sprzeciw. To, co robi rząd, nie służy budowaniu pozytywnych relacji państwa i Kościoła – zaznacza.

 

Na pytanie: czy Platforma Obywatelska prowadzi walkę z Kościołem, przewodniczący klubu SP odpowiada: – Platforma nie podejmuje otwartej walki z Kościołem. To by się jej nie opłacało. Jednak widać, że są w PO skrzydła, które próbują podważać pozycję Kościoła w Polsce. To jest robione w sposób celowy, by odebrać część lewicującego elektoratu innym partiom. Gdyby było inaczej, takie sprawy jak finansowanie Kościoła byłyby uzgadniane wspólnie przez rząd i Episkopat. Te sprawy nie powinny być przedmiotem gry politycznej. Sposób dochodzenia do rozwiązań dotyczących Kościoła nie pozostaje w zgodzie z Konkordatem.

 

Źródło: Stefczyk.info, KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram