28 stycznia 2019

„Na kolanach wielbię Cię”, chyba że akurat są ŚDM w Panamie [FOTO]

„O mój Jezu w Hostii skryty, Na kolanach wielbię Cię…”. Niestety, słowa tej znanej pieśni nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. Znamy bowiem tak wiele, boleśnie raniących katolickie serca, przykładów braku czci dla Najświętszego Sakramentu. Obrazy, które przecież znamy z naszych świątyń, kiedy Komunia Święta udzielana jest „do ręki”, czy odbywających się dziwacznych pseudotanecznych podrygów przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem na długo pozostają przed oczyma… Podobnie z pewnością jest z fotografią wykonaną podczas Światowych Dni Młodzieży w Pananamie.

  

Widzimy na niej kapłana trzymającego monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Ksiądz czyni to pobożnie i zgodnie z obowiązującymi regułami. Monstrancję dotyka poprzez specjalny welon. Z godną pochwały postawą duchownego kontrastuje zachowanie młodej dziewczyny, która nie dość, że uczestniczy w adoracji w stroju pasującym raczej do wakacji na plaży niż do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, to jeszcze postanowiła… dotknąć monstrancji. Ponadto na drugim planie fotografii widzymy grupę osób. Dominującą pozycją w obliczu realnie obecnego w Najświętszym Sakramencie Syna Bożego nie jest jednak klęczenie, a… siedzenie.

 

Dlatego z pewnością warto przypomnieć kilka z opublikowanych na naszym portalu materiałów dotyczących czci jaka powinna otaczać Najświętszy Sakrament:

 

6 rzeczy, o których zbyt często zapominamy przed Najświętszym Sakramentem

 

Wiara w Realną Obecność z roku na rok jest coraz słabsza. Coraz więcej ludzi (w tym nawet zadeklarowanych katolików) ma bardzo słabą albo wręcz zerową świadomość eucharystyczną. A przecież w tym chlebie jest Zmartwychwstały Chrystus!

Upadek czci dla Najświętszego Sakramentu – przejaw kryzysu cywilizacji

Sposób obchodzenia się z Najświętszym Sakramentem także budzi uzasadnione oburzenie. Niekiedy, zwłaszcza przy okazji masowych Mszach świętych odprawianych na zewnątrz, jest przechowywany w plastikowych kubkach albo rozdawany ponad głowami wiernych, bez zachowania elementarnej ostrożności. Coraz bardziej podczas celebry ograniczany jest czas na dziękczynienie po Komunii.

 

Św. Franciszek o Najświętszym Sakramencie

 

Niech więc wszyscy szafarze tych najświętszych posług, zwłaszcza ci, którzy to czynią nieodpowiedzialnie, zastanowią się, jak liche są kielichy, korporały i obrusy, które służą do ofiary Ciała i Krwi Pana naszego.

Cześć dla Najświętszego Sakramentu nie może mieć granic!

Każdy człowiek, nawet nie mając fachowego wykształcenia teologicznego, wie i czuje w sercu, że postawa klęcząca jest godniejsza niż stojąca, tak samo jak stojąca mocniej niż siedząca wyraża szacunek. Język gestów znany jest nie tylko z Kościoła. Uczniowie wstają, gdy do sali wchodzi nauczyciel. Podobna etykieta obowiązuje w sądach.

 

JA KATOLIK: „Interkomunia” i inne dziwactwa. Kto w Kościele szanuje jeszcze Najświętszy Sakrament?

 

 

 

 

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie