Cmentarz zasłużonych dla polskości Lwowa bohaterów walczących w latach 1918-20 z Ukraińcami, oraz innych ważnych dla historii miasta osób, zostanie gruntownie wyremontowany. Renowacja ma zakończyć się w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cmentarz Orląt Lwowskich odzyska blask odebrany mu przez sowiecką dewastację i lata ukraińskiej władzy.
Do 2018 roku będą trwały prace nad renowacją cmentarnych alejek oraz nagrobków. Jak powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w minionym roku wyremontowano kaplicę cmentarną oraz katakumby.
Wesprzyj nas już teraz!
W planach jest także odświeżenie kwater na tak zwanej Górce Powstańczej (na sąsiednim Cmentarzu Łyczakowskim). Spoczywają tam powstańcy listopadowi. Zamierzony jest, chociaż w bliżej nieokreślonym czasie, remont nagrobka Konstantego Juliana Ordona, znanego powstańca listopadowego.
W grudniu 2015 roku na swoje dawne miejsce na Cmentarzu Orląt Lwowskich powróciły symboliczne lwy, które niegdyś stały już przy łuki tryumfalnym. W latach 70. wywieźli je stamtąd Sowieci. Strona polska sfinansowała wykonanie kopii. Niegdyś zwierzęta kojarzone z Lwowem trzymały herb miasta oraz Rzeczpospolitej z napisami: „Zawsze wierny” oraz „Tobie, Polsko”. Powrót figur jest sukcesem środowisk kresowych.
Jak informuje „Rzeczpospolita” Polska w sprawie powrotu figur prowadziła ciche negocjacje ze stroną ukraińską. Nie nagłaśniano ich, gdyż obawiano się manifestacji ukraińskich nacjonalistów.
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczywają Polacy walczący o przynależność miasta do Rzeczpospolitej. Starcia z Ukraińcami trwały w latach 1918-20. W latach 70. sowieckie czołgi rozjechały pomniki. Po 1989 roku pracownikom firmy Energopol spontanicznie zaczęli porządkować teren cmentarza. Ukraińcy utrudniali te działania i wyremontowaną nekropolię oddano do użytku dopiero w 2005 roku.
Źródło: rp.pl
MWł