Jak zapowiedział podczas II sesji synodu o synodalności kardynał Victor Manuel Fernández, podlegająca mu Dykasteria Nauki Wiary ma wydać dokument poświęcony roli kobiet w Kościele. Publikacja będzie stanowić owoc prac specjalnej grupy, powołanej przez papieża dla rozstrzygnięcia tej kwestii, w której progresiści domagają się znacznych zmian.
Jak przewidywał prefekt Dykasterii, dokument nie spełni prawdopodobnie oczekiwań zwolenników diakonatu kobiet. Według Fernándeza watykański urząd nie wypowie się o tej praktyce pozytywnie. Zarówno sam kardynał, jak i zespół roboczy mają ze sceptycyzmem podchodzić do propozycji niższych święceń dla kobiet. Kwestia ta mimo wszystko znajduje się wciąż na etapie „badań”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wśród treści, jakie orzeczenie będzie zawierało, kardynał zapowiedział ustępy poświęcone „istocie władzy sakramentalnej, relacji pomiędzy władzą sakramentalną a urzędami w Kościele, pochodzeniu urzędów kościelnych, urzędom i funkcjom kościelnym bez święceń sakramentalnych” i „wreszcie problemom wynikającym z błędnego pojmowania władzy kościelnej”, wymienia austriacki portal kath.net.
Jak przypomniało medium, gdy ostatnim razem Dykasteria Nauki Wiary wypowiedziała się o innym palącym problemie, zaowocowało to skandaliczną i niespójną deklaracją Fiducia Supplicans. W jej ramach parom LGBT zaoferowano „nieliturgiczne” błogosławieństwa…
Biorąc pod uwagę szeroki zakres tematyczny, jaki objąć ma orzeczenie dykasterii, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że jego autorzy nie przeinaczą katolickiej wizji Kościoła. Niepokoi w tym kontekście wielokrotnie powtarzane przez Franciszka przekonanie, że rola kobiet w Mistycznym Ciele Chrystusa jest „ważniejsza” niż aktywność sakramentalna i nauczycielska kapłanów. Lepiej, gdyby te błędne wypowiedzi pozostały jedynie prywatną opinią papieża niż trafiły na „papier” jakiegokolwiek kościelnego dokumentu. Wyższość powołania duchownego nad świeckim została bowiem przez Sobór Trydencki ogłoszona dogmatycznie.
Źródło: kath.net
FA
Kapłaństwo – powołanie ponad inne. Oczywistość, której nie mogą przełknąć „postępowcy”
Kard. Sarah: kapłaństwo jest wyjątkowe. Żaden synod nie może wynaleźć „kapłaństwa kobiet”