Rada Najwyższa nieuznawanego przez żaden kraj na świecie Naddniestrza — autonomicznego obszaru Mołdawii, zajmującego wąski pas po wschodniej, ukraińskiej stronie Dniestru — zatwierdziła 25 grudnia w pierwszym czytaniu poprawki do konstytucji umożliwiające wprowadzenie na jego terenie prawodawstwa rosyjskiego. Wzbudziło to ostry protest konstytucyjnych władz Mołdawii.
Wniosek w tej sprawie złożył na początku grudnia samozwańczy prezydent tej tzw. „Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej” Jewgienij Szewczuk. Do konstytucji Naddniestrza wprowadzony został artykuł stanowiący, że do systemu prawnego Naddniestrza będzie mogło zostać wprowadzone federalne ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej w taki sposób, że nadrzędne będzie federalne ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej, a ustawodawstwo władz naddniestrzańskich będzie miało stopień podfederalny. Oznacza to próbę włączenie Naddniestrza w obszar prawny Rosji, czyli połączenie go z Rosją pod tym względem.
Wesprzyj nas już teraz!
Przewodniczący parlamentu Mołdawii Igor Corman oskarżył Rosję o prowokację i zażądał od jej władz oficjalnego oświadczenia, że nie wspiera działań władz zbuntowanej republiki. W świetle prawa międzynarodowego na jej terenie może obowiązywać wyłącznie ustawodawstwo Republiki Mołdawii. Naddniestrze ogłosiło niepodległość od Mołdawii w 1990 r. W 1992 r. przez kilka miesięcy trwał konflikt zbrojny. Od tamtego czasu terytorium Naddniestrza jest faktycznie niezależne od Kiszyniowa. W 2006 r. odbyło się referendum, które opowiedziało się za niepodległością, ale jego wyniki nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową. Flaga i herb Naddniestrza cechują się symboliką czysto komunistyczną, łącznie z czerwoną gwiazdą oraz sierpem i młotem.
Republika Mołdawii (odpowiadająca mniej więcej obszarowo dawnemu hospodarstwu besarabskiemu) jest częścią terytorium przedwojennej Rumunii, oderwaną od niej przez Stalina po akcie Ribbentrop-Mołotow i włączoną do ZSRR. Naddniestrze zaś, historycznie należące do Rusi i carstwa rosyjskiego, zostało do niej przyłączone po ataku Niemiec na Związek Radziecki. Obecnie, w wyniku kolonizacji, jest ono zamieszkiwane głównie przez Rosjan i Ukraińców.
Skomplikowana historia kilkusetletnich pretensji różnych państw do tych pogranicznych terytoriów (kiedyś podlegających również Polsce) nadal silnie wpływa na obecną sytuację polityczną. Nawet granica między Mołdawią a Ukrainą nie została jeszcze ostatecznie wyznaczona w terenie ze względu na różnice zdań.
Źródło: Rosbałt.ru
dom