30 sierpnia 2013

Naśladowcy św. Jana Chrzciciela są w stanie pozytywnie zmieniać historię

(Alexander Andreyevich Ivanov [Public domain], via Wikimedia Commons)

Podczas uroczystej Mszy odpustowej ku czci męczeństwa św. Jana Chrzciciela w bazylice w Chojnicach, 29 sierpnia biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel powiedział, że są dzisiaj „ludzie, którzy zmieniają poglądy ze względu na zapotrzebowanie społeczne” a tymczasem ludzie postawy św. Jana „są w stanie pozytywnie zmieniać historię i wpływać na jej bieg”.

W homilii hierarcha przypomniał, że św. Jan Chrzciciel jest jedynym świętym, którego Kościół czci dwa razy w roku kościelnym, w dniu jego narodzin i w dniu męczeństwa. – Postawa Jana Chrzciciela była koniecznością, bronił świętości rodziny, bronił zwyczajnej ludzkiej uczciwości i moralności – powiedział bp Śmigiel.

Kaznodzieja przeprowadził analizę zachowań i cech Heroda Antypasa, który kazał zabić proroka znad Jordanu i św. Jana Chrzciciela. Ten pierwszy, zdaniem biskupa, miał wiele cech pozytywnych, ale też cechowało go wiele zła, które odziedziczył i które pojawiły się z czasem. „Nie miał swoich poglądów, wszystko mógł zmienić, byle tylko osiągnąć swój cel” – tak opisał Heroda bp Śmigiel. Hierarcha zauważył, że nie brakuje dzisiaj ludzi o podobnych cechach. Kaznodzieja podkreślił, że „są dzisiaj ludzie, którzy zmieniają poglądy ze względu na zapotrzebowanie społeczne i stają po stronie zasad sprzecznych z nauczaniem Kościoła”. Herod „pokazuje jak człowiek może być pełen sprzeczności, z jednej strony szlachetny a z drugiej strony uwikłany w grzech”, mówił hierarcha.

Bp Śmigiel ostrzegał przed postawami pełnymi sprzeczności, które wynikają z „uwikłania w grzech”. „Jeśli człowiek uwikła się w grzech i nie ma w sobie siły, żeby wydobyć się ze spirali zła, to nawet jeśli będzie najszlachetniejszy, upadnie zupełnie” – mówił biskup pomocniczy z Pelplina. Przyczyna tkwi w tym, że „grzech potrafi zniewalać, jeden grzech rodzi drugi grzech” – powiedział bp Śmigiel. Dlatego, podkreślił dalej hierarcha, potrzeba postawy św. Jana Chrzciciela.

Kaznodzieja wskazał, że patron dnia i patron Chojnic oraz chojnickiej bazyliki, „uczy pokuty, modlitwy, pokory i odwagi”. „Tylko tacy ludzie są w stanie pozytywnie zmieniać historię i wpływać na jej bieg” – dodał. Na koniec homilii biskup zachęcał, aby w codziennym życiu naśladować św. Jana Chrzciciela zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie