W sobotę 4 czerwca na Jasną Górę przybyli z całej Polski działacze środowiska narodowego i jego sympatycy, by wspólnie oddać cześć Matce Bożej – która dla polskiego narodu od najdawniejszych czasów pozostaje centralnym symbolem tożsamości i przewodniczką w drodze ku Chrystusowi. Coroczne wydarzenie otworzyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim uczestnicy wysłuchali nauki rekolekcyjnej. Następnie przyszedł czas na Mszę Świętą, uroczystą akademię i Apel Jasnogórski. Całość, jak co roku, zwieńczyła efektowna oprawa, której centralnym bohaterem był patron Młodzieży Wszechpolskiej- Św. Maksymilian Kolbe i jego słowa.
„Naśladuj Chrystusa: Kochaj i służ” – to słowa wielkiego franciszkańskiego męczennika, które stanowiły inspirację dla formacyjnych refleksji, jakie podjęli przybyli na miejsce działacze. Podczas Akademii w Bastionie Św. Barbary liderzy środowiska zwracali uwagę, że to maksymilianowe wskazanie stanowi zaprzeczenie współcześnie promowanej liberalnej mentalności, w myśl popularnego hasła Jerzego Owsiaka „róbta, co chceta”.
Wesprzyj nas już teraz!
W kontrze do niego dla działaczy narodowych hasłem przewodnim są wskazania i życiorys patrona Młodzieży Wszechpolskiej – Św. Maksymiliana Marii Kolbe – ujęte we wzniosłym haśle „Największą ofiarą jest ofiara z własnej woli”, zaznaczali liderzy narodowych organizacji.
Zgodnie z nim, wbrew egotycznej atmosferze współczesności spadkobiercy przedwojennego obozu narodowego chcą twórczo działać na rzecz ochrony interesów narodu i zachowania jego katolickiej moralności, podkreślali prelegenci, wśród nich prezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski, Skarbnik Ruchu Narodowego Marek Szewczyk, prezes stowarzyszenia Wspólnota i Pamięć Paweł Zdziarski i Karol Wołek – prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Fundacji Kazimierza Wielkiego.
Charakterystycznym elementem pielgrzymek środowiska narodowego są charakterystyczne oprawy , prezentowane po Apelu Jasnogórskim na błoniach sanktuarium. W tym roku ich motywem przewodnim był Św. Maksymilian Kolbe i aforyzm przyjęty na hasło przewodnie wydarzenia.
Źródło: PCh24.pl
FA