28 marca 2016

Nauka języka, praca, integracja, albo wylot! Władze Niemiec pohukują na imigrantów

Jeszcze do niedawna bezkrytycznie otwarte na imigrantów Niemcy dokonują rewizji swojej polityki migracyjnej. Thomas de Maiziere, szef niemieckiego MSW zapowiedział zaostrzenie prawa azylowego. Nie będzie nowych gett, a imigranci będą musieli nauczyć się języka, podjąć pracę i zintegrować. Inaczej zostaną pozbawnieni zasiłków, a następnie wydaleni z RFN.

 

Osoby ubiegające się o otrzymanie azylu w Niemczech, które nie chcą uczyć się niemieckiego, ani przyjąć oferowanej im pracy, „nie będą mogły nabyć po trzech latach prawa do stałego pobytu w Republice Federalnej, co przewidują obecne przepisy”, podkreślił w wywiadzie telewizyjnym federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere. Jak dodał, ma to służyć lepszemu powiązaniu postępów w integrowaniu się azylantów w społeczeństwie niemieckim z przepisami prawa.

 

Szczegóły dotyczące zaostrzenia prawa azylowego oraz niemieckiej polityki migracyjnej szef MSW chce przedłożyć do zatwierdzenia najpóźniej w maju. Jednak już wiadomo, że znajdą się tam rozwiązania wykluczające tworzenie nowych gett dla imigrantów. – Nie chcemy tworzyć nowych gett narodowościowych – zaznaczył minister de Maiziere. Jak dodał, osoba, która uzyska azyl, zamieszka w miejscowości, do której zostanie skierowana. Azylant będzie tam przebywał do czasu, kiedy będzie mógł się samodzielnie utrzymać. – Wiem, że jest to surowe zarządzenie, ale tylko w ten sposób możemy uniknąć powstawania skupisk migrantów jednej narodowości w dużych miastach, ze wszystkimi związanymi z tym zjawiskiem negatywnymi skutkami – dodał szef MSW. Zmiany pójdą krok dalej, bo osoby, które nie zastosują się do nowych przepisów, utracą prawo do zasiłku socjalnego.

 

Projekt chadeckiego ministra w zasadniczej części popiera partia SPD, która oceniła, że takie rozwiązanie może wyjść na korzyć integracji migrantów i azylantów pod warunkiem, że zostanie ono właściwie zastosowane w praktyce. Podobnie projekt ocenił szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców Frank-Jürgen Weise, który przypomniał, że planowane zmiany prawa zostały uznane w marcu za zgodne z prawem przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

 

Źródło rp.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie