28 marca 2025

Niemcy chcą położyć łapę na polskim złożu węgla? Spółka zza Odry skarży się Tuskowi na brak koncesji

(Fot. Pixabay)

Przedstawiciel spółki górniczej o zagranicznym kapitale napisał list do Donalda Tuska, w którym skarżył się na działania państwa, które nie chce przyznać firmie koncesji na zbadanie jednego ze śląskich złóż. Zdaniem prezesa Silesian Coal Warszawa ogranicza możliwości prywatnych inwestycji w eksploatację polskiego surowca. Przedsiębiorstwo spiera się w sądzie z urzędnikami i rywalizuje ze spółką z większościowym udziałem skarbu państwa.  

Od kilku miesięcy głośno mówi się o planach zbadania potencjału złóż „czarnego złota” w Dębińsku przez prywatne przedsiębiorstwo, którego kapitał tworzą prywatni akcjonariusze przede wszystkim z Niemiec, USA i Szwajcarii oraz spółka HMS Bergbau AG.

Już w 2022 roku firma Silesian Coal złożyła wniosek o przyznanie prawa do rozpoznania złoża Dębińsko 1, ale spotkała się z odmową Ministerstwa Klimatu i Środowiska w decyzji z 25 marca 2024 roku. Przedsiębiorstwo odwołało się od tego werdyktu i złożyło kolejny wniosek, również odrzucony 7 lutego b.r. Firma zdecydowała się i od tej odmowy apelować, i wniosła sprawę do sądu.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednocześnie do sprawy włączył się inny podmiot, Jastrzębska Spółka Węglowa, której największym akcjonariuszem jest skarb państwa, posiadający 55 proc. udziałów. Na poprzednim etapie postępowania przedsiębiorstwo zbyt późno złożyło wniosek o rozpoznanie zasobów dębińskich złóż węgla. Teraz – po tym, jak zagraniczna firma spotkała się z odmową – JSW wywiązała się z terminów i rywalizuje o przyznanie koncesji.

Taki obrót spraw nie przypadł do gustu przedstawicielom zagranicznej spółki. Prezes przedsiębiorstwa Krzysztof Wilgus skarżył się w liście do Donalda Tuska, że inicjatywa firmy była wstrzymywana przez aparat biurokratyczny.  

„Po 11 latach doświadczeń na polskim rynku mam prawo wyrazić pogląd, że wszelkie próby inwestowania w obszarze wydobycia w Polsce są konsekwentnie blokowane przez polską administrację rządową różnych szczebli. Niestety także urzędników pana rządu”, zarzucał przedstawiciel przedsiębiorstwa z niemiecko- szwajcarsko- amerykańskim kapitałem.

„Kiedy (…) nasza spółka zainteresowała się złożem i ta informacja stała się publiczna, rozpoczęła się kampania medialna podsycająca rzekomy spór między naszą spółką, a JSW o złoża w Dębieńsku”, dodawał Krzysztof Wilgus, zarzucając politykom Prawa i Sprawiedliwości wykorzystali sprawę do uderzenia w „patriotyczny ton” i czerpanie z niej politycznych korzyści.

W piśmie do Donalda Tuska przedstawiciel Silesian Coal zapewniał, że interesy JSW i jego przedsiębiorstwa można pogodzić, najwyraźniej chcąc w ten sposób skłonić szefa rządu do wpłynięcia na pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie koncesji.

 

Źródła: dziennikzachodni.pl, parkiet.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 104 370 zł cel: 500 000 zł
21%
wybierz kwotę:
Wspieram