15 listopada 2013

Niemcy: do Berlina przybył nowy nuncjusz apostolski

(fot. leonardobc / sxc.hu)

Do Berlina przybył 14 listopada nowy nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović. Na berlińskim lotnisku powitał go arcybiskup stolicy Niemiec, kard. Rainer Maria Woelki. Nuncjusz powiedział dziennikarzom, że cieszy go przyjazd na nową placówkę. Zapewnił, że dołoży wszelkich wysiłków, aby stosunki pomiędzy papieżem a Kościołem w Niemczech układały się jak najlepiej. Pragnie też przyczynić się do zbudowania dobrych kontaktów między Stolicą Apostolską i rządem Niemiec.

Witając nowego nuncjusza kard. Woelki zwrócił uwagę, że co piąty katolik w Berlinie nie jest pochodzenia niemieckiego. To także jest znakiem dla katolickiego Kościoła powszechnego, który w szczególny sposób reprezentuje przedstawiciel papieża.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp Nikola Eterović pochodzi z Chorwacji. Urodził się w 1951 roku w Pucisca na wyspie Brac na Adriatyku. Dotychczas był sekretarzem generalnym Synodu Biskupów; był jednym z odpowiedzialnych za planowanie, przeprowadzenie i dopracowanie pięciu kolejnych synodów. W ostatnich latach moderował ogólnokościelną refleksję o nowej ewangelizacji. W Berlinie jest następcą 74-letniego abp. Jean-Claude Perisseta, który zakończył swą misję we wrześniu br.

Oficjalnie abp Eterović zacznie pełnić swój urząd po złożeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Niemiec, Joachimowi Gauckowi, co na stąpi w przyszłym tygodniu. W minioną sobotę abp Eterović został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Rola nuncjusza w wewnętrznej sytuacji obecnej Kościoła w Niemczech jest bardzo ważna. M.in. w najbliższym czasie kilka diecezji dostanie nowych biskupów, a w tych nominacjach nie bez znaczenia jest głos nuncjusza apostolskiego.

63-letni Nikola Eterović jest 11 nuncjuszem w Niemczech od 1917 roku. Pierwszym nuncjuszem w Niemczech był w latach 1917-1929 Włoch Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII. (1939-1958). Od 1917 roku był on nuncjuszem w Bawarii, a kiedy Rzesza Niemiecka nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, 30 czerwca 1920 roku złożył listy uwierzytelniające w Berlinie.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram