5 października – dzień po rozpoczęciu Synodu Biskupów – portal niemieckiego episkopatu opublikował bardzo obszerny artykuł omawiający kwestię rozwodników w nowych związkach i ich ewentualnego dopuszczenia do Komunii świętej. Choć we wstępie autorzy piszą o naświetleniu problemu „z rozmaitych perspektyw”, to większą część swojego tekstu poświęcają programowi kardynała Waltera Kaspera.
Artykuł omawiając świadectwa biblijne na rzecz nierozerwalności przytacza opinię kard. Waltera Kaspera, według którego ewangeliczne słowa Jezusa Chrystusa „Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” są bez wątpienia Jego autentycznymi słowami. Kasper uważa jednak, że wypowiedź ta nie jest żadną regułą prawną, ale tylko „podstawową zasadą”, z której Kościół musi wyprowadzić własną naukę, postępując zgodnie z „całością przesłania Jezusa”.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor omawia następnie jednoznaczne nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Jana Pawła II, wykluczające możliwość przystępowania do Komunii świętej przez aktywnych seksualnie rozwodników. Następnie katholisch.de zajmuje się szczegółowo propozycją kardynała Kaspera dotyczącą „odnowienia drogi pokutnej”. Kasper powołuje się w tym przypadku na praktykę obecną w życiu wczesnego Kościoła oraz w Kościołach wschodnich, choć – jak wiemy między innymi z artykułów opublikowanych w książce „Pozostać w prawdzie Chrystusa” – argumentacja ta jest bardzo słaba.
Jak czytamy na katholisch.de, według kardynała Kaspera prawo nie może odpowiadać dobrze wszystkim sytuacjom życiowym. Dlatego „Kościół mógłby w trudnych sytuacjach czynić miłosiernie użytek ze swojej władzy związywania i rozwiązywania. Nie chodzi tu o wyjątek od prawa, ale o właściwe i miłosierne jego zastosowanie” – pisze niemiecki teolog cytowany przez portal. Katholisch.de przytacza w kontrze słowa kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, według którego władza związywania i rozwiązywania nie może zostać tutaj zastosowana, bo chodzi o normę, którą Kościołowi dał sam Bóg.
Na koniec katholisch.de przypomina o wydanym w 1993 roku przez biskupów Fryburga, Rottenburga-Stuttgartu i Moguncji dokumencie, w którym – gdy idzie o przystępowanie do Komunii świętej – proponuje się rozwodnikom w nowych związkach kierowanie się sumieniem i pomocą duszpasterza. W roku 1994 na dokument odpowiedziała Kongregacja Nauki Wiary kierowana przez kard. Józefa Ratzingera, określając propozycję niemieckich biskupów jako prowadzącą do „zakłamania małżeństwa jako rzeczywistości Kościoła, to znaczy sakramentu”.
Całość artykułu zatytułowanego „Kłótnia o przyjmowanie Komunii” opatrzona jest zdjęciami Pisma, nowożeńców, rozwodników… i uśmiechniętego kardynała Kaspera.
pach