8 czerwca 2021

Niemcy: Niespotykana aktywność wywiadowcza Rosjan. Koncentrują się na energii

(fot. Alan Levine, Flickr)

Rosyjska aktywność wywiadowcza w Niemczech osiągnęła poziom niespotykany od czasów zimnej wojny, a metody szpiegowskie stosowane przez zagranicznych adwersarzy są obecnie bardziej brutalne i bezwzględne – narzekają Thomas Haldenwang kierujący niemiecką Agencją Ochrony Konstytucji (BfV) oraz Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND).

W rozmowie z „Die Welt” Haldenwang zauważył, że obecność rosyjskich szpiegów na niemieckiej ziemi odzwierciedla „bardzo złożone zainteresowanie wywiadu Moskwy w Niemczech”. W ostatnich latach rosyjscy szpiedzy mieli „drastycznie zintensyfikować” działania w Niemczech.

Szef kontrwywiadu podkreślił, że Rosja ma „dużą liczbę agentów”, którzy próbują „nawiązać kontakty w sferze podejmowania decyzji politycznych”. Aktywność wywiadowcza koncentruje się na relacjach energetycznych między Rosją a Niemcami.

Rosjanie mają „bardziej brutalnie” wykradać tajemnice. Zdaniem Kahla, „adwersarze Niemiec stosują wszelkie możliwe metody […], aby wywołać dysonans między państwami zachodnimi”. A ich ostatecznym celem jest „zabezpieczenie własnych interesów.”

Kahl zasugerował, że Niemcy muszą „myśleć o dominacji innych potęg, które chcą narzucić swoją wolę”. – Nastąpiła zmiana w moralności, podejście jest bardziej bezwzględne, a interesy są wyrażane bardziej rażące niż w przeszłości – dodał.

Odnosząc się do Chin i Rosji, Kahl zaznaczył, że „podejmowane są wszelkie możliwe metody, aby zapewnić sobie przewagę” i „wzbudzić dysonans między państwami na Zachodzie”.

Przedstawiciele służb wywiadowczych, mimo uskarżania się na wzmożoną i brutalną aktywność rosyjskich szpiegów stwierdzili, że jednak „najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności państwa niemieckiego” nie jest Moskwa, ale „prawicowy ekstremizm.” Haldenwang użalał się na wzrost prawicowej retoryki w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Jego zdaniem prawicowi „intelektualni podpalacze” szerzą „propagandę.” To „przesłanie nienawiści,” które jest „antymuzułmańskie, antysemickie, ksenofobiczne i antydemokratyczne.” Podkreślił, że niemiecka skrajna prawica zyskuje na znaczeniu.

Źródło: diewelt.com, intelnews.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie