30 czerwca 2015

Niemiecki Episkopat będzie razem z protestantami „świętować” 500-lecie reformacji

Niemiecki Episkopat ma zamiar wziąć udział w obchodach 500-lecia reformacji, które protestanci będą świętować w 2017 roku. Przewidziane są wspólne nabożeństwa i pielgrzymka do Izraela.

 „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformowała, że ustalenia o wspólnych obchodach zostały już podjęte przez Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz Konferencję Episkopatu Niemiec (DBK). „FAZ” opublikowała wymianę listów między przewodniczącym EKD Heinrichem Bedfordem-Strohmem a przewodniczącym DBK kard. Reinhardem Marxem.

11 marca 2017 roku ma zostać odprawione w Berlinie wspólne nabożeństwo na znak wzajemnego przebaczenia. Takie samo nabożeństwa katolicy i protestanci będą mogli później celebrować w całym kraju. Miałby być to znak ekumenicznego pojednania pomiędzy katolikami a protestantami. Wśród szeregu innych wspólnych planowanych przedsięwzięć listy cytowane przez „FAZ” wymieniają także wspólną pielgrzymkę kierowników DBK i EKD do Izraela.

Jak dotąd nie było w ogóle jasne, czy Kościół katolicki w Niemczech weźmie udział w protestanckich obchodach rocznicy reformacji w 2017 roku. Wokół sprawy panowały bardzo duże napięcia.

Przewodniczący EKD Bedford-Strohm w jednym ze swoich listów wskazuje, że wspólne obchody mają „zażegnać tradycyjną polemikę” oraz stanowić gest wobec „wszystkich chrześcijańskich kościołów i wyznań”, zwłaszcza, jeżeli te „mają inny i bardziej krytyczny obraz reformacji oraz jej skutków”.

Kard. Marx zauważył z kolei, że w zaproszeniu EKD dostrzega „wyraz relacji pełnych zaufania”. Purpurat nie użył jednak w swoich listach ewangelickiego określenia „jubileuszu reformacji”, stosując zamiast niego zwrot „wspomnienie reformacji”.

Źródło: kath.net, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie