Pomnik koło Ciechanowca (woj. podlaskie) upamiętniający osiem osób, rozstrzelanych przez Niemców w 1943 roku za pomoc udzieloną AK został po raz drugi zniszczony. Tym razem niemal doszczętnie i kilka godzin po oficjalnych uroczystościach jego ponownego poświęcenia. Płyta z nazwiskami została połamana, ogrodzenie wyrwane z ziemi, a kwiaty i znicze wrzucone do rzeki.
Mieszkańców o zniszczeniu pomnika poinformował, na gminnej stronie internetowej, burmistrz Ciechanowca. „28 lipca 1943 roku na uroczysku potocznie zwanym „Pałatkami”, miała miejsce wielka egzekucja na mieszkańcach Ciechanowca i okolicznych wiosek dokonana przez niemieckie władze okupacyjne. Obecnie mija dokładnie 80 lat od tej zbrodni. Na rocznicowy dzień zaplanowano uroczystości upamiętniające pomordowanych tam mieszkańców gminy. Niestety, ktoś prawdopodobnie chcąc zakłócić przebieg uroczystości, celowo z wielką nienawiścią zniszczył pomnik i zdewastował otoczenie Wieńce, znicze zostały wrzucone do rzeki, natomiast cały pomnik został jakimiś maszynami, przypuszczam, że ciągnikiem, bo widać po śladach, został z tego miejsca wyciągnięty prawie pół kilometra poza las” – pisze burmistrz Eugeniusz Święcki.
„Pałatki” w lesie przy drodze do wsi Tworkowice to miejsce egzekucji z czasów okupacji niemieckiej. Początkowo sądzono, że zabito i pogrzebano tu nawet kilkudziesięciu mieszkańców gminy. Badania wykazały jednak, że było to osiem ofiar, w tym cała rodzina Wolterów, współpracująca z miejscową partyzantką AK. Ofiary egzekucji po wojnie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Ciechanowie, a w miejscu kaźni pozostał symboliczny pomnik wzniesiony przez ówczesne władze gminy w 2014 roku. Tu upamiętniano kolejne rocznice tych wydarzeń.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednak tuż przed osiemdziesiątą rocznicą, w tym roku, miejsce pamięci zostało zdewastowane. Zauważono to na tyle wcześnie, że pomnik ustawiono z powrotem i uroczystości mogły się odbyć. Już kilka godzin później wandale wrócili – złożone kwiaty i wieńce rozrzucili i zabrali tablicę z nazwiskami zabitych tu ludzi.
Źródła – bialystok.tvp.pl, radio.bialystok.pl, Siemiatycze.podlasie24.pl
Adam Białous
Legiony Hitlera w Warszawie. Cudzoziemcy na służbie III Rzeszy