4 września 2023

Nigeria – kraj prześladowań. To tam ginie najwięcej wyznawców Chrystusa

(fot. Pixabay)

W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, jest więcej męczenników chrześcijańskich niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie – uważa Megan Meador, specjalistka ds. komunikacji w organizacji prawniczej Alliance Defending Freedom International.

Meador w rozmowie z cruxnow.com wskazała na udaną obronę prawną jednej z kobiet, której nadano pseudonim „Mary Olowe”, a która przeszła z islamu na wiarę chrześcijańską. Ojciec i bracia zagrozili jej śmiercią. Matka uratowała jej życie, pomagając przedostać się do wspólnoty chrześcijańskiej. Następnie obie kobiety zwróciły się do Sądu Najwyższego w północnej Nigerii o wydanie zakazu zbliżania się do nich mężczyzn z rodziny, do czego przychylił się sąd.

SN zakazał ojcu i braciom Marii odwoływania się do „gróźb i zamachów na życie skarżącej w związku z jej decyzją o przejściu z praktyki islamu na chrześcijaństwo, a także o nienaruszaniu jej podstawowych praw w zakresie wyboru religii i wolności wypowiedzi”.
Ekspertka wskazała, że uzyskanie takiego wyroku należy do rzadkości. Konwertytom z islamu zabrania się bowiem swobodnego kultu swojej wiary. Spotykają się z groźbami i atakami.

Wesprzyj nas już teraz!

Najgorsza sytuacja pod tym względem ma panować w północnej części kraju. Konwertyci z islamu spotykają się z odrzuceniem ze strony rodziny i przyjaciół, a sytuacja jeszcze bardziej pogorszyła się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Spośród chrześcijan, którzy zginęli w zeszłym roku na świecie z powodu wyznawanej wiary aż 90 proc. stanowili Nigeryjczycy. Z kolei z szacunków Międzynarodowego Towarzystwa Wolności Obywatelskich i Praworządności (Intersociety), organizacji pozarządowej z siedzibą we wschodniej Nigerii, w ciągu ostatnich 14 lat w afrykańskim kraju zginęło co najmniej 52 250 chrześcijan.

W Nigerii jest więcej chrześcijańskich męczenników niż gdziekolwiek indziej na świecie. Dziewięćdziesiąt procent chrześcijan zabitych za wiarę w ciągu ostatniego roku zostało zamordowanych w Nigerii – komentowała Meador.

Tej sytuacji mają sprzyjać przepisy islamskie i działania władz, które lekceważą zabójstwa chrześcijan. Nie ściągają zabójców. Ponadto rozwija się siatka organizacji terrorystycznych. Jej członkowie uzbrojeni w maczety atakują mniejszości religijne.

Oficjalnie konstytucja Nigerii zabrania rządom federalnym i stanowym ustanawiania religii państwowej, nie pozwala na uprzedzenia religijne i gwarantuje ludziom prawo do swobodnego wyboru, praktykowania, szerzenia lub modyfikowania swojej wiary. Można powiedzieć, że ustawa zasadnicza zapewnia silną ochronę wolności religijnej. Jednoczenie władze stanowe wprowadzają prawo szariatu, które narusza konstytucję i ogranicza prawa obywateli.

Na podstawie islamskich regulacji chrześcijanie są sądzeni za apostazję, chociaż ta nie powinna być – zgodnie z konstytucję – przestępstwem.
Meador poinformowała, że obecnie organizacja prawnicza wspiera młodą suficką piosenkarkę Yahaya Sharif-Aminu, która została skazana na śmierć pod zarzutem bluźnierstwa za publikowanie tekstów w mediach społecznościowych. Sprawa trafiła do SN.

Podejmowane są także próby nagłośnienia na poziomie międzynarodowym problemu prześladowań chrześcijan w Nigerii.

Źródło: cruxnow.com
AS

„Idźcie i nauczajcie”. Opowiadanie Krystiana Kratiuka o św. Maksymilianie

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 793 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram